Monday basketball scores

Compiled by Score Atlanta

Boys

Allatoona 67, Spain Park (Ala.) 44

Creekside 60, Langston Hughes 57

Crisp County 60, Howard 48

Fayette County 91, Grady 46

Lake Highland (Fla.) 60, Tift County 49

Lakeside-DeKalb 55, McNair 49

Lincoln (N.Y.) 73, Wheeler 57

Morgan County 75, Luella 61

Perry 63, Bleckley County 44

Riverdale 62, Henry County 60

Southwest DeKalb 61, Redan 57

Stone Mountain 74, Chamblee 59

Tri-Cities 107, Morrow 106

Veterans 59, Houston County 52

West Laurens 69, Hawkinsville 65

Westlake 54, Jonesboro 51

Girls

Blount (Ala.) 58, Fayette County 48

Chamblee 47, Lakeside-DeKalb 39

Druid Hills 54, McNair 28

Forest Park 55, Grady 42

Langston Hughes 56, Arabia Mountain 21

Mt. Zion-Jonesboro 55, Henry County 49

Norcross 49, Southwest Atlanta Christian 48

Forest Park 55, Grady 42

Tucker 48, Westlake 44

Washington County 65, Rockdale County 44

Continue reading Monday basketball scores »

All-region teams: Garnett, Black, Thompson named top players in 7-A

Here is the all-region team for 7-A, as chosen by the league’s coaches:

Offensive player of the year: Ruben Garnett, Aquinas, Jr.

Defensive player of the year: Will Black, First Presbyterian Day, Sr.

Special teams player of the year: Justin Thompson, Aquinas, Jr.

Offense

QB – Liam Welch, Aquinas, So.

QB – Will McCormick, First Presbyterian Day, So.

RB – Colby Lawrence, Georgia Military, Sr.

RB – Mikey McIntire, Lincoln County, Sr.

RB – Shiquez Underwood, Wilkinson County, Sr.

RB – TJ Lowe-Foston, Georgia Military, Jr.

RB – Dontarius Brookins, Hancock Central, Sr.

RB – Reggie Gantt, First Presbyterian Day, So.

WR – Daniel Lindsey, Aquinas, Jr.

WR – Antonio Whipple, Wilkinson County, Sr.

WR – O’Showen Williams, First Presbyterian Day, So.

WR – Mack Tharpe, Twiggs County, Jr.

OL – Devonta Walker, Georgia Military, Sr.

OL – Martin Wilson, First Presbyterian Day, Sr.

OL – Palmer Haynes, First Presbyterian Day, Jr.

OL – Jeff Fox, Aquinas, Sr.

OL – Ryan Bussey, Aquinas, Sr.

OL – …

Continue reading All-region teams: Garnett, Black, Thompson named top players in 7-A »

All-region teams: Brown, Busby, Atha take top honors in 6-A Div. A

Here is the all-region team for 6-A Div. A, as chosen by the league’s coaches:

Offensive player of the year: QB Trevor Brown, Christian Heritage

Defensive player of the year: LB Brooks Busby, Darlington

Coach of the year: Tommy Atha, Darlington

First-team offense

QB – Trevor Brown, Christian Heritage

RB – Matt Turner, Mount Zion

RB – Trey Edge, Darlington

OL – Bret Peterson, Trion

OL – Grigsby Gordy, Darlington

OL – Will Sizemore, Mount Zion

OL – Dalton Hegwood, Trion

OL – Nathan Whaley, Mount Zion

WR – Nich Bartley, Christian Heritage

WR – Will Fischer, Christian Heritage

TE – Will Muschamp, Darlington

PK – Sloan Peters, Darlington

First-team defense

DL – Wyatt Miller, Darlington

DL – Landon Rice, Darlington

DL – Will Hawkins, Darlington

DL – Daniel Sanford, Trion

LB – Grant Moss, Darlington

LB – Brooks Busby, Darlington

LB – Austin Lowe, Christian Heritage

DB – Zack Cobb, Gordon Lee

DB – Logan Rice, Darlington

DB – Takarius Tuggle, Mount Zion

DB – Will Mathis, Darlington

P – …

Continue reading All-region teams: Brown, Busby, Atha take top honors in 6-A Div. A »

All-region teams: Marion County’s Smothers named 4-A’s top player

Here is the all-region team for 4-A, as chosen by the league’s coaches:

Player of the year: Lorenzo Smothers, Marion County

Offensive player of the year: Wyatt Peterson, Pacelli

Defensive player of the year: Mark Lloyd, Dooly County

Coach of the year: Mike Swaney, Marion County

First-team offense

QB – Dustin Eckert, Marion County

RB – Tra Minter, Schley County

RB – Dontavious Grace, Hawkinsville

RB – Johnny Royal, Marion County

WR – Bryan Foster, Pacelli

WR – Matt Corbin, Schley County

WR – Kris Lundy, Dooly County

TE – Daryl Ragland, Marion County

OL – Tom Braddock, Schley County

OL – Nick Sargent, Brookstone

OL – Larry Glover, Dooly County

OL – Devin Wiggins, Hawkinsville

OL – Tray Smith, Marion County

ATH – Mark Clark, Dooly County

K – A.J. Wells, Marion County

First-team defense

DL – Chris Rehak, Pacelli

DL – Terrell Deriso, Dooly County

DL – Royce Owens, Hawkinsville

DL – Quantez Freeman, Marion County

DL – Rodrick Bishop, Marion County

LB – Tay Daniels, Dooly County

LB – …

Continue reading All-region teams: Marion County’s Smothers named 4-A’s top player »

Saturday basketball scores

Compiled by Score Atlanta

Boys

Alexander 64, Howard 40

Allatoona 62, Columbia (Ala.) 44

Blessed Trinity 53, Kennesaw Mountain 49

Bowdon 85, Temple 50

Cedar Shoals 54, Parkview 49

Centennial 81, Southwest Atlanta Christian 38

Chamblee 72, Druid Hills 66

Douglass 84, Jackson County 50

Gainesville 79, Chestatee 63

Grayson 72, Collins Hill 62

Greater Atlanta Christian 71, North Cobb Christian 56

Jenkins 77, Thomasville 44

Landmark Christian 79, Calvary Day 70

Lovett 62, Schley County 48

Lowndes 57, First Presbyterian 47

McEachern 47, Berkmar 36

Morgan County 53, Richland Northeast (S.C.) 48

Morrow 77, Creekside 45

North Florida Christian 58, Wesleyan 57

North Gwinnett 51, Habersham Central 15

North Hall 53, Flowery Branch 51

Pebblebrook 76, Paulding County 58

Perry 75, Peach County 71

Pope 58, Starr’s Mill 52

Redan 70, McNair 65

St. Pius 58, Sprayberry 55

Sandy Creek 58, McIntosh 52

Sonoraville 63, Morris Innovative 17

Stone Mountain 55, Arabia Mountain 38

Tri-Cities 65, Langston …

Continue reading Saturday basketball scores »

All-region teams: Calvary Day’s Peterson chosen as top player in 3-A Div. A

Here is the all-region team for 3-A Div. A, as chosen by the league’s coaches:

Player of the year: QB Michael Peterson, Calvary Day, Sr.

Offensive player of the year: QB Cornelius Taylor, Claxton, Jr.

Offensive athlete of the year: RB/WR Derek Kirkland, Calvary Day, Sr.

Defensive player of the year: DL Andre’ Wilson, Calvary Day, Sr.

Defensive athlete of the year: DB Demetris Robertson, Savannah Country Day, So.

First-team offense

QB – Ira Hendrix, Jenkins County, Sr.

RB – Robert Heyward, Calvary Day, Jr.

RB – Oliver Cesar, Savannah Country Day, Sr.

RB – Wade Benton, Savannah Christian, Jr.

WR – Jordan Walker, Calvary Day, Sr.

WR – Ben Johnson, Savannah Country Day, Sr.

TE – Milan Richard, Calvary Day, Sr.

OL – Nicholas Korcik, Savannah Christian, Sr.

OL – William Woods, Savannah Country Day, Sr.

OL – Alex Herndon, Calvary Day, So.

OL – Tripp Pearson, Calvary Day, Sr.

OL – Brad Butler, Calvary Day, Sr.

OL – Dalton Stewart, Claxton, Sr.

ATH – Darvis Small, Claxton, So.

PK – …

Continue reading All-region teams: Calvary Day’s Peterson chosen as top player in 3-A Div. A »

Friday basketball scores

Compiled by Score Atlanta

Boys

Apalachee 68, Cedar Shoals 65

Berrien 64, Echols County 36

Brookwood 56, Wesleyan 45

Chattahoochee 55, Lanier 47

Cherokee 50, River Ridge 30

Collins Hill 73, Mountain View 45

Columbia 67, Miller Grove 65

Columbus 44, Brookstone 43

Crisp County 67, Hawkinsville 61

Fayette County 82, Creekside 70

Greater Atlanta Christian 83, North Florida Christian (Fla.) 37

Landmark Christian 60, Savannah Country Day 41

Lee County 63, Early County 53

Marietta 75, Hapeville Charter 39

Norcross 63, Peachtree Ridge 45

North Gwinnett 87, Mill Creek 62

Orangeburg-Wilkinson (S.C.) 61, Hephzibah 43

South Pointe 64, Luella 50

St. John Bosco (Calif.) 63, Greenforest Christian 55

St. Pius X 71, Pickens County 45

Stone Mountain 67, McNair 53

Veterans 61, Peach County 43

Westside-Augusta 39, Butler 33

Wheeler 62, Paul VI (Va.) 46

Girls

Allatoona 35, West Laurens 28

Bleckley County 66, Peach County 59

Buford 54, Banks County 33

Calhoun 60, Sonoraville 44

Calvary Day 42, Pace …

Continue reading Friday basketball scores »

Friday basketball roundup

By Craig Sager II

Score Atlanta

Boys

Allatoona 59, Vestavia Hills (Ala.) 36: The Bucs advanced to the semifinals of the 12th annual Bellinis Jaguar Classic in Birmingham, Ala. with a dominating defensive effort. Vestavia Hills scored in single digits the first three quarters and Allatoona took a comfortable 33-15 lead into the half. Daniel Fowler led Allatoona with 18 points, eight rebounds and four steals. The Bucs will face Columbia (Ala.) at 6 p.m. on Saturday.

Athens Academy 75, Oglethorpe County 74 (2OT): Junior point guard Eric Williams had a game-high 39 points and a memorable night pacing the Spartans. Williams hit a runner in the lane with nine seconds left in regulation to force overtime and in the extra period sunk a long 3-pointer to force double overtime. Williams scoring outburst put him over 1,000 points for his career

Campbell 63, Riverdale 56: The Spartans were led by sophomores Mike Olmert and Laz Walker and advanced to the second round of the Henry County …

Continue reading Friday basketball roundup »

All-region teams: Rabun’s Woerner named 8-AA’s top offensive player

Here is the all-region team for 8-AA, as chosen by the league’s coaches:

Offensive player of the year: WR Charlie Woerner, Rabun County, So.

Defensive players of the year: DT Luther Jones, Union County, Sr., and SS Tradd Porter, Jefferson, Jr.

Special teams player of the year: P Robert Prunier, Union County, Jr.

Coach of the year: Robby Robinson, Washington-Wilkes

First-team offense

OL – Tommy Chevalier, Rabun County, Sr.

OL – Jordan Tyler, Jefferson, Sr.

OL – Eli Griffin, Jefferson, Sr.

OL – Darryl Ware, Washington-Wilkes, Sr.

OL – Ken Johnson, Washington-Wilkes, Sr.

OL – Nikita Fair, Washington-Wilkes, Jr.

QB – Joseph Mancuso, Union County, So.

RB – Isaiah Blake, Jefferson, Sr.

RB – JaQuavious Blackburn, Washington-Wilkes, So.

WR – Jalen Turner, Washington-Wilkes, Sr.

WR – Raleigh Beougher, Riverside Military, Jr.

WR – Jacob Rogers, Union County, Jr.

First-team defense

DL – Damion Brown, Greene County, Sr.

DL – Tyler Bowen, Jefferson, Sr.

DL – Tremond Ferrell, …

Continue reading All-region teams: Rabun’s Woerner named 8-AA’s top offensive player »

All-region teams: Lamar County grabs top awards in 4-AA

Here is the all-region team for 4-AA, as chosen by the league’s coaches:

Coach of the year: Franklin Stephens, Lamar County

Player of the year: Lawrence Austin, Lamar County

Offensive player of the year: Lance Austin, Lamar County

Defensive player of the year: Qua Searcy, Lamar County

Kicker: Tyler Scandrett, Lamar County

Punter: Austin Simmons, Bleckley County

Long Snapper: Peyton Robinson, Bleckley County

Returner: Lane Thomas, Monticello

Athlete: Tavon Ross, Bleckley County

Offense

OL – Todd Wainwright, Taylor County

OL – Shaunkendrick Brown, Bleckley County

OL – James Bannister, Lamar County

OL – Demario Bullard, Putnam County

OL – Raymond Smith, Macon County

TE – Quintavious Waller, Putnam County

QB – James Whiteman, Taylor County

RB – Tre Jackson, Monticello

RB – Juan Tucker, Lamar County

REC – Keyshioun Chappell, Taylor County

REC – Devontae Hudson, Macon County

Defense

DL – Caleb Wynne, Bleckley County

DL – Rashad Johnson, Lamar County

DL – Kevin Montfort, Taylor …

Continue reading All-region teams: Lamar County grabs top awards in 4-AA »

All-region teams: Washington County takes top honors in 3-AAA

Here is the all-region team for 3-AAA, as chosen by the league’s coaches:

Player of the year: A.J. Gray, Washington County

Offensive player of the year: Melvin Hill, Washington County

Defensive player of the year: D.J. Sanders, Washington County

Specialist of the year: Stephen Gomez, Swainsboro

Coach of the year: Joel Ingram, Washington County

First-team offense

QB – Will Jordan, Jefferson County

RB – Cartabious Quarterman, Jefferson County

WR – Felton Hatcher, Thomson

WR – Josh Burden, Washington County

TE – Chris Edwards, Washington County

OL – Jacob Gurine, Dodge County

OL – Brandon Foskey, Swainsboro

OL – Dexter Grier, Jefferson County

OL – Tristan Lambert, Washington County

OL – Britt Helton, Washington County

PK – Mitchell Tanner, Dodge County

First-team defense

DL – Romello Cummings, Dodge County

DL – DeAngelo Jordan, Swainsboro

DL – Jaquez Hart, Thomson

DL – Marcel Johnson, Washington County

LB – Daylan Williams, Jefferson County

LB – Will Coneway, Washington County

LB …

Continue reading All-region teams: Washington County takes top honors in 3-AAA »

All-region teams: Monroe’s Stafford named player of the year in 1-AAAA

Here is the all-region team for 1-AAAA, as chosen by the league’s coaches:

Player of the year: Charles Stafford, Monroe

Offensive player of the year: Jeremiah Hill, Cairo

Defensive player of the year: Trenton Thompson, Westover

Coach of the year: Octavia J. Jones Sr., Westover

First-team offense

QB – Johnathan Thomas, Americus-Sumter

RB – Shannon Saunders, Westover

RB – Wesley Fields, Americus

WR – Landon Whitman, Crisp County

WR – Emmanuel Davis, Monroe

WR – Ricardo Sloan, Dougherty

OL – Richard Walker, Cairo

OL – Henry Battle, Americus-Sumter

OL – Tyler Sheppard, Cairo

OL – Johnathan Leverette, Americus-Sumter

OL – Jeff Bradley, Worth

ATH – Jaelon Benjamin, Westover

OL – Breon King, Crisp County

First-team defense

DL – Andre Hadley, Cairo

DL – Brenten Wimberly, Westover

DL – Tim McCray, Monroe

DL – Elijah Johnson, Crisp County

LB – Antravious Parks, Westover

LB – Jawon Young, Albany

LB – Marcus Gaines, Cairo

LB – Antonio Leroy, Monroe

DB – Jysanti Richardson, Westover

DB – …

Continue reading All-region teams: Monroe’s Stafford named player of the year in 1-AAAA »

All-region teams: South Paulding’s Burks named 5-AAAAA player of the year

Here is the all-region team for 5-AAAAA, as chosen by the league’s coaches:

Player of the year: Chandler Burks, South Paulding

Lineman of the year: Lorenzo Adger, South Paulding

Special teams player of the year: Josh Klein, East Paulding

48-minute player: Matt Mixon, North Paulding

Offensive player of the year: Chase Noonan, North Paulding

Defensive player of the year: Dylan Coleman, East Paulding

Newcomer of the year: Sonny Smith, East Paulding

Assistant coach of the year: Jeremy Edwards, North Paulding

Coach of the year: Scott Jones, North Paulding

Offense

QB – Mitchell Webb, East Paulding

QB – Conner Larson, Allatoona

RB – Josh Batista, Allatoona

RB – Jae Bowen, South Paulding

RB – Frank Griffin, Rome

RB – Corn Collins, North Paulding

WR – Mac Seagle, North Paulding

WR – Kris Ballinger, Villa Rica

WR – Kayden Bishop, North Paulding

WR – DJ Ezell, Allatoona

WR – LJ Pope, South Paulding

TE – Ben Norman, South Paulding

TE – Andricus Parker, Hiram

OL – Amir Moore, Allatoona

OL …

Continue reading All-region teams: South Paulding’s Burks named 5-AAAAA player of the year »

Top three classes likely to get stronger with reclassification

Below are the top 25 rankings for each class, based on the final 2013 computer Maxwell Ratings but with each team placed in its 2014 classification.

It appears that the top three classes will get a little stronger, while AAA and AA will get a little weaker. Class A should be about the same.

Class AAAAAA

The highest class picked up AAAAA runner-up Tucker and Region 5-AAAAA champion North Paulding without losing any Top 10 teams. Maxwell rates Tucker as only the No. 11 team, but the computer ratings were skeptical two years ago about Lovejoy, the 2011 AAAA runner-up that moved to the highest class and was runner-up again.

1. Norcross

2. North Gwinnett

3. Collins Hill

4. Colquitt County

5. Hillgrove

6. Camden County

7. McEachern

8. Hughes

9. Archer

10. Mill Creek

11. Tucker (AAAAA)

12. Peachtree Ridge

13. Lowndes

14. Lovejoy

15. North Cobb

16. Marietta

17. North Paulding (AAAAA)

18. Valdosta

19. Dacula

20. Alpharetta

21. Walton

22. Milton

23. Tift County

24. Lassiter

25. …

Continue reading Top three classes likely to get stronger with reclassification »

List/Trivia/Quote: 28 schools (so far) changing coaches for 2014

LIST

The offseason typically brings between 70 and 100 head coaching hires. Here are the 28 schools that we know about that are making changes:

*Armuchee – Preston Cash

*Bacon County – Hildrick Garrison

*Baldwin – Dexter Copeland

*Cedar Shoals – Chris Davis

*Chattooga – Clay Livingstone (Hired: Charles Hammon)

*Coahulla Creek – Jared Hamlin

*Cook – Ken Cofer

*East Coweta – Clint Wade

*Fannin County – Greg Chambers

*Forest Park – John Diehl

*Hampton – New school

*Heritage (Conyers) – Mike Parris

*Heritage (Ringgold) – Tim James

*Jenkins County – Ashley Harden

*LaGrange – Donnie Branch (Hired: Dialleo Burks)

*Lovejoy -Al Hughes (Hired: Edgar Carson)

*McIntosh County Academy – Keith Gosse

*Mount de Sales – Robert Slocum (Hired: Keith Hatcher)

*Mount Zion (Jonesboro) – Ervin Starr

*Oconee County – Mitch Olson

*Ola – John Kovzel

*Parkview – Cecil Flowe

*Rockmart – Dan Duff (Hired: Ben Turner)

*Toombs County – Steve Versprille

*Twiggs County – Jeb Stewart

*Upson-Lee – Tommy …

Continue reading List/Trivia/Quote: 28 schools (so far) changing coaches for 2014 »