All-region teams: 12 Calhoun players named to first team in 7-AA

Here is the all-region team for 7-AA, as chosen by the league’s coaches:

Offense

QB – Cameron O’Neal, Model, Sr.

QB – Fields Chapman, Calhoun, Sr.

RB – Austin Gurley, Armuchee, Sr.

RB – Blake Lynn, Dade County, Jr.

RB – Cole Jackson, Calhoun, Jr.

RB – Devyn Collins, Pepperell, So.

RB – Jaquez Brown, Coosa, So.

RB – Zac Freeman, Dade County, So.

WR – Dylan Brooks, Pepperell, Sr.

WR – Issac Bradley, Coosa, Sr.

WR – Logan Walraven, Calhoun, Sr.

WR – Spencer Baggett, Murray, Jr.

WR – Tydus Curtis, Calhoun, Sr.

OL – Alec Jones, Model, Sr.

OL – Jack Bevis, Pepperell, Sr.

OL – Katrova Dew, Calhoun, Sr.

OL – Lance Morris, Model, Sr.

OL – Nate Walters, Pepperell, Jr.

OL – Reid Hulgan, Dade County, So.

OL – Truett Moss, Calhoun, Jr.

K – Brandon Blaylock, Calhoun, Sr.

K – Brayan Cornejo, Coosa, Sr.

Defense

DL – Austin Byrd, Calhoun, Sr.

DL – Austin Gurley, Armuchee, Sr.

DL – Dustyn Harris, Calhoun, Jr.

DL – Dylan Warner, Model, Jr.

DL – Trippe Hobbs, Pepperell, Sr.

LB – Austin Bennett, Calhoun, Jr.

LB – Damian Pickering, Dade County, So.

LB – Dax Bishop, Model, Jr.

LB – Justin Nelson, Model, Sr.

LB – Robby Scoggins, Pepperell, Sr.

LB – Skyler Esmann, Chattooga, Sr.

OLB – Isaiah Sanders, Coosa, So.

OLB – Jacob Phillips, Armuchee, Jr.

OLB – Karicka Culberson, Model, Sr.

OLB – Will Conley, Calhoun, Jr.

DB – Austin Price, Model, Sr.

DB – Chandler Curtis, Calhoun, Sr.

DB – Evan Ashley, Pepperell, Sr.

DB – Shawn Lawrence, Chattooga, Sr.

DB – Tyler Dean, Model, Jr.

Honorable mention: OL – Mike Adams, Chattooga, Fr.; Tyler Hughes, Chattooga, Jr. QB – Isaac Foster, Chattooga, Fr.; Colton Stamey, Armuchee, So. RB – Christian Turkett, Chattooga, Jr.; Brandon New, Armuchee, Sr.; RB Spencer Baggett, Murray, Jr. WR – Tyler Smith, Coosa, Sr.; Petee Waldon, Murray, So.; Austin Price, Model, Sr. DB – Zach O’Neal, Pepperell, Jr.; Thomas Lester, Calhoun, Jr.; Mikey Williams, Dade County, Sr.; James Brown, Model, Sr.; Judson Crawford, Coosa, Jr.; Austin Forester, Dade County, Jr.; Hayden Johnson, Dade County, Jr. DL – Roy McMahan, Dade County, Jr.; Garrett Moore, Dade County, Jr.; Will Phillips, Armuchee, So.; Bryson Lamboy, Coosa, Jr.; Aiden Watkins, Coosa, Sr.; Seth Burge, Pepperell, Jr.; Brice Pence, Pepperell, Jr. LB – Dawson Littlejohn, Armuchee, Sr.; Tyler Ellis, Calhoun, Sr.; Jayce Walker, Coosa, Jr.; Kevin Chavez, Murray, Jr.; Chris Chandler, Pepperell, Jr.; Derricus Jackson, Pepperell, Jr. OLB – Jamie Kelley, Pepperell, Sr.; Alex Rickman, Pepperell, Sr.

Produced by Georgia High School Football Daily, a free e-mail newsletter.

Comments are closed.