AA blog: Girls hoops 2012-13 season recap

With basketball season about to kick into full gear, let’s recap last season in Class AA region-by-region on the girls side. Last week, the boys’ season was recapped.

Region 1

Teams: Berrien, Brooks County, Cook, Early County, Fitzgerald, Pelham, Thomasville

2012-13 region champion: Thomasville

2012-13 playoff teams: Thomasville, Pelham, Early County, Cook County

How the region fared in the playoffs: Thomasville advanced to the semifinals, where it lost to state-champion Wesleyan; Pelham advanced to the quarterfinals, losing to state runner-up Laney.

Region 2

Teams: Atkinson County, Bacon County, Benedictine, Bryan County, Jeff Davis, Long County, McIntosh Academy County, Metter, St. Vincent’s Academy, Toombs County, Vidalia

2012-13 region champion: McIntosh Academy County

2012-13 playoff teams: McIntosh Academy County, Jeff Davis, Vidalia, Toombs County

How the region fared in the playoffs: McIntosh reached the second round; no other team advanced.

Region 3

Teams: Davidson Fine Arts, Dublin, East Laurens, Harlem, Johnson (Augusta), Josey, Laney, Screven County, Westside (Augusta)

2012-13 region champion: Laney

2012-13 playoff teams: Laney, Dublin, Westside, Screven County

How the region fared in the playoffs: Laney reached the state finals and lost to Wesleyan; Dublin and Westside reached the second round.

Region 4

Teams: Bleckley County, Crawford County, Lamar County, Macon County, Monticello, Northeast Macon, Putnam County, Taylor County

2012-13 region champion: Bleckley County

2012-13 playoff teams: Bleckley County, Taylor County, Northeast Macon, Monticello

How the region fared in the playoffs: Bleckley County reached the quarterfinals; Taylor County reached the second round.

Region 5

Teams: Bowdon, Bremen, Chattahoochee County, Heard County, Jordan, Kendrick, Manchester, Spencer, Temple

2012-13 region champion: Kendrick

2012-13 playoff teams: Kendrick, Bremen, Bowdon, Manchester

How the region fared in the playoffs: Kendrick reached the semifinals, losing to state runner-up Laney; Bremen reached the second round and lost to state-champion Wesleyan; Bowdon advanced to the second round.

Region 6

Teams: Greater Atlanta Christian, Hapeville, Lovett, Wesleyan, Westminster

2012-13 region champion: Wesleyan

2012-13 playoff teams: Wesleyan, GAC, Lovett, Westminster

How the region fared in the playoffs: Wesleyan won the state championship 67-43 over Laney; Lovett advanced to the quarterfinals; GAC advanced to the second round.

Region 7

Teams: Armuchee, Calhoun, Chattooga, Coosa, Dade County, Model, Morris Innovative, Murray County, Pepperell

2012-13 region champion: Calhoun

2012-13 playoff teams: Calhoun, Model, Dade County, Armuchee

How the region fared in the playoffs: Calhoun reached the quarterfinals; no other team advanced.

Region 8

Teams: Greene County, Jefferson, Oglethorpe County, Rabun County, Riverside Military, Social Circle, Union County, Washington-Wilkes

2012-13 region champion: Rabun County

2012-13 playoff teams: Rabun County, Greene County, Union County, Jefferson

How the region fared in the playoffs: Rabun County advanced to the second round; no other team advanced.

Send Adam Krohn an email at AdamKrohnAJC@yahoo.com and follow him on Twitter.

Comments are closed.