High school football standings through Week 11

Class AAAAAA
Region 1-AAAAAA
Team

Reg.

All

Camden County

5-0

8-1

Colquitt County

5-0

8-1

Lowndes

4-2

8-2

Valdosta

2-3

6-3

Tift County

1-4

4-5

Brunswick

1-4

3-6

Coffee

0-5

4-5

Region 2-AAAAAA
Lovejoy

5-0

8-1

Alcovy

4-1

7-2

Newton

3-2

4-5

Luella

3-3

5-5

Rockdale Co.

2-3

5-4

Druid Hills

1-4

4-5

Morrow

0-5

1-8

Region 3-AAAAAA
Hughes

4-0

8-1

Newnan

3-1

6-3

Westlake

2-2

5-4

East Coweta

2-2

4-5

Douglas County

1-3

3-6

Tri-Cities

0-4

0-8-1

Region 4-AAAAAA
Hillgrove

6-1

8-1

McEachern

6-1

8-1

North Cobb

6-1

7-2

Marietta

5-2

7-2

Harrison

4-3

5-4

Campbell

2-5

4-5

South Cobb

2-5

2-7

Pebblebrook

1-6

3-6

Kennesaw Mountain

0-8

1-8

Region 5-AAAAAA
Lassiter

5-1

6-3

Etowah

4-2

7-2

Milton

4-2

7-2

Walton

4-2

5-4

Cherokee

3-3

5-4

Roswell

2-4

4-5

Woodstock

2-4

3-6

Wheeler

0-6

2-7

Region 6-AAAAAA
Alpharetta

6-0

7-2

West Forsyth

5-1

7-2

South Forsyth

4-2

7-2

Lambert

4-2

5-4

North Forsyth

3-3

6-3

Chattahoochee

1-5

3-6

Centennial

1-5

1-8

Johns Creek

0-6

0-9

Region 7-AAAAAA
North Gwinnett

6-1

8-1

Collins Hill

6-1

8-1

Norcross

6-1

7-2

Peachtree Ridge

5-2

7-2

Mill Creek

4-3

6-3

Duluth

2-5

2-7

Mountain View

2-5

2-7

Meadowcreek

1-6

1-8

Habersham Central

0-8

0-10

Region 8-AAAAAA
Archer

8-0

10-0

Dacula

5-2

5-4

Brookwood

4-3

4-5

Grayson

4-3

4-5

South Gwinnett

3-4

4-5

Parkview

3-4

3-6

Shiloh

2-5

4-5

Central Gwinnett

2-5

2-7

Berkmar

1-6

3-6

Class AAAAA
Region 1-AAAAA
Thomas Co. Central

4-0

8-1

Lee County

3-1

8-1

Harris County

3-1

7-2

Bainbridge

2-2

5-4

Hardaway

0-4

2-7

Northside (Col.)

0-4

1-8

Region 2-AAAAA
Northside (W.R.)

5-1

8-1

Warner Robins

5-1

8-1

Lakeside (Evans)

4-2

6-3

Houston County

4-2

6-3

Evans

3-3

5-4

Jones County

2-4

4-5

Grovetown

1-5

2-7

Greenbrier

0-6

0-9

Region 3-AAAAA
Ware County

6-0

8-1

Richmond Hill

5-1

8-1

Effingham County

4-2

6-3

Glynn Academy

4-2

5-4

Jenkins

2-4

3-5-1

Bradwell Institute

2-4

3-6

Groves

1-5

1-8

Windsor Forest

0-6

0-9

Region 4-AAAAA Div. A
Mundy’s Mill

5-0

5-4

Union Grove

4-1

6-3

Drew

3-2

4-5

Ola

2-3

2-7

Forest Park

1-4

2-7

Mt. Zion (Jonesboro)

0-5

0-9

Region 4-AAAAA Div. B
Creekside

4-0

9-0

McIntosh

2-2

7-2

Whitewater

2-2

6-3

Northgate

1-3

4-5

Starr’s Mill

1-3

3-6

Region 5-AAAAA
North Paulding

8-1

8-1

South Paulding

8-1

8-1

Allatoona

7-2

7-2

East Paulding

6-3

6-3

New Manchester

5-4

5-4

Rome

5-4

5-4

Villa Rica

5-4

5-4

Woodland (Carters.)

3-6

3-6

Paulding County

2-8

2-8

Hiram

1-8

1-8

Lithia Springs

0-9

0-9

Region 6-AAAAA
Tucker

8-0

9-0

Mays

7-1

7-2

Stephenson

6-2

7-2

M.L. King

5-3

6-3

Arabia Mountain

5-3

6-3

Miller Grove

3-5

4-5

Dunwoody

2-6

2-7

Southwest DeKalb

2-6

2-7

Lakeside (Atlanta)

2-6

2-7

North Atlanta

0-8

0-9

*Clarkston

3-5-1

Region 7-AAAAA Div. A
Creekview

5-0

7-2

Sequoyah

4-1

7-2

Northview

3-2

5-4

Cambridge

2-3

3-6

Forsyth Central

1-4

1-8

North Springs

0-5

1-8

Region 7-AAAAA Div. B
Kell

4-0

9-0

Riverwood

3-1

6-3

Pope

2-2

3-6

Sprayberry

1-3

2-7

Osborne

0-4

2-7

Region 8-AAAAA
Gainesville

7-0

8-1

Flowery Branch

7-0

7-2

Clarke Central

5-2

7-2

Heritage (Conyers)

5-3

6-4

Loganville

3-4

4-5

Cedar Shoals

3-4

3-6

Salem

2-5

3-6

Winder-Barrow

0-7

1-8

Apalachee

0-7

0-9

Class AAAA
Region 1-AAAA
Westover

6-0

7-2

Cairo

5-1

6-3

Monroe

4-2

5-4

Crisp County

3-3

5-4

Americus-Sumter

3-3

4-5

Worth County

2-4

3-6

Albany

1-5

2-7

Dougherty

0-6

0-9

Region 2-AAAA
Veterans

6-0

6-3

Mary Persons

5-1

8-1

Westside (Macon)

4-2

6-3

Rutland

3-3

6-3

Baldwin

2-4

3-6

West Laurens

2-4

3-6

Perry

2-4

2-7

Howard

0-6

2-7

Region 3-AAAA Div. A
Wayne County

3-0

8-1

Statesboro

2-1

8-1

Liberty County

1-2

7-2

South Effingham

0-3

4-5

Region 3-AAAA Div. B
Burke County

5-0

6-2

Richmond Academy

4-1

5-4

Glenn Hills

3-2

5-4

Cross Creek

1-4

2-7

Hephzibah

1-4

2-7

Butler

1-4

1-8

Region 4-AAAA Div. A
Stockbridge

4-0

8-1

Eagle’s Landing

3-1

7-2

Locust Grove

2-2

5-4

Woodland (Stock.)

1-3

2-7

Dutchtown

0-4

3-6

Region 4-AAAA Div. B
Griffin

5-0

9-0

Jonesboro

4-1

6-3

Riverdale

3-2

4-5

Upson-Lee

2-3

4-5

North Clayton

1-4

1-8

Spalding

0-5

0-9

Region 5-AAAA
Sandy Creek

6-0

8-0-1

Carrollton

5-1

8-1

Troup

4-2

5-4

LaGrange

3-3

3-6

Alexander

3-3

5-4

Shaw

2-4

4-5

Fayette County

1-5

1-8

Columbus

0-6

1-8

Region 6-AAAA Div. A
Marist

5-0

7-2

Columbia

4-1

6-3

Lithonia

3-2

4-5

Chamblee

2-3

5-4

Stone Mountain

1-4

3-6

Redan

0-5

0-9

Region 6-AAAA Div. B
Carver (Atlanta)

5-0

7-2

Grady

4-1

7-2

Banneker

3-2

4-4-1

Washington

2-3

6-3

Therrell

1-4

1-8

South Atlanta

0-5

0-9

Region 7-AAAA Div. A
Gilmer

4-0

8-1

Cedartown

3-1

8-1

Pickens

2-2

6-3

Cass

1-3

3-6

River Ridge

0-4

1-8

Region 7-AAAA Div. B
Dalton

5-0

7-2

Northwest Whitfield

4-1

8-1

Southeast Whitfield

2-3

4-5

Ridgeland

2-3

3-6

Heritage (Ringgold)

1-4

1-8

LaFayette

1-4

1-8

Region 8-AAAA
Monroe Area

6-0

9-0

Chestatee

5-1

7-2

Lanier

4-2

7-2

Eastside

3-3

5-4

Stephens County

3-3

5-4

Madison County

2-4

4-5

Lumpkin County

1-5

1-8

Walnut Grove

0-6

1-8

*Johnson (Gaines.)

2-7

Class AAA
Region 1-AAA
Appling County

6-0

7-2

Pierce County

5-1

8-1

Southeast Bulloch

5-1

7-1-1

Johnson (Savannah)

3-3

3-6

Tattnall County

2-4

4-5

Brantley County

2-4

3-6

Savannah

1-5

1-8

Beach

0-6

0-9

Region 2-AAA
Carver (Columbus)

5-0

8-1

Peach County

4-1

6-3

Pike County

3-2

4-5

Henry County

3-3

3-7

Jackson

2-3

2-7

Central (Macon)

1-4

1-8

Southwest

0-5

0-9

Region 3-AAA
Washington County

4-0

9-0

Thomson

2-1

3-5

Jefferson County

1-2

6-3

Swainsboro

1-2

2-7

Dodge County

0-3

3-6

Region 4-AAA
Callaway

6-0

8-1

Central (Carrollton)

6-1

8-2

Chapel Hill

4-2

4-5

B.E.S.T. Academy

3-3

5-4

Jackson (Atlanta)

3-3

5-4

Rockmart

2-4

3-6

Haralson County

1-6

2-8

Douglass

0-6

1-8

Region 5-AAA
Cartersville

6-0

9-0

Ringgold

6-0

8-1

Adairsville

4-2

6-3

Sonoraville

3-3

3-6

Lakeview-Ft. Ogle.

2-4

3-6

North Murray

2-4

3-6

Coahulla Creek

1-5

2-7

Gordon Central

0-6

0-9

Region 6-AAA
Woodward Academy

5-1

8-2

Blessed Trinity

4-1

6-3

Cedar Grove

3-2

6-3

St. Pius

3-2

6-3

Decatur

3-2

7-2

McNair

0-5

1-8

Towers

0-5

4-5

*Cross Keys

1-9

Region 7-AAA
Buford

6-0

9-0

North Hall

5-1

8-1

White County

5-1

7-2

Dawson County

3-3

5-4

West Hall

3-3

5-4

East Hall

1-5

4-5

Fannin County

1-5

2-7

Banks County

0-6

0-9

Region 8-AAA
Elbert County

6-0

7-2

Hart County

5-1

8-1

North Oconee

5-1

7-2

Morgan County

3-3

6-3

Jackson County

3-3

3-6

Franklin County

1-5

1-8

Oconee County

1-5

1-8

East Jackson

0-6

1-8

Class AA
Region 1-AA
Brooks County

5-0

8-1

Thomasville

4-1

6-3

Early County

3-2

5-4

Fitzgerald

3-3

5-4-1

Cook

2-3

5-4

Pelham

1-4

4-5

Berrien

0-5

3-6

Region 2-AA
Benedictine

8-0

9-0

Vidalia

7-1

8-1

Bryan County

6-2

7-2

Metter

5-3

6-3

McIntosh Co. Acad.

5-3

5-4

Bacon County

4-4

4-5

Toombs County

2-6

3-6

Long County

1-7

2-7

Atkinson County

1-7

1-8

Jeff Davis

1-7

1-8

Region 3-AA
Laney

5-0

7-2

Dublin

4-1

6-3

Westside (Augusta)

3-2

6-3

Screven County

3-2

5-4

Harlem

2-3

6-3

East Laurens

1-5

1-9

Josey

0-5

0-9

Region 4-AA
Lamar County

6-0

9-0

Bleckley County

5-1

7-2

Northeast

4-2

7-2

Macon County

4-2

6-3

Taylor County

3-3

5-4

Monticello

1-5

3-6

Putnam County

1-5

2-7

Crawford County

0-6

0-9

Region 5-AA
Bowdon

7-0

9-0

Heard County

7-0

8-1

Manchester

4-3

6-3

Kendrick

4-3

5-4

Spencer

4-3

5-4

Bremen

4-4

5-5

Jordan

2-5

2-7

Chattahoochee Co.

0-7

2-7

Temple

0-7

0-9

Region 6-AA
Greater Atl. Christian

3-0

9-0

Lovett

3-0

8-1

Westminster

1-2

4-5

Wesleyan

1-3

2-8

Hapeville

0-3

1-7-1

Region 7-AA
Calhoun

6-0

8-1

Model

5-1

7-2

Dade County

4-2

6-3

Coosa

3-3

5-4

Pepperell

3-3

3-6

Chattooga

2-4

2-7

Armuchee

1-5

1-8

Murray County

0-6

1-8

Region 8-AA
Washington-Wilkes

6-0

9-0

Jefferson

5-1

7-2

Rabun County

4-2

7-2

Union County

4-2

6-3

Riverside Military

2-4

4-5

Greene County

2-4

3-6

Oglethorpe County

1-5

1-8

Social Circle

0-6

0-9

Class A
Region 1-A
Seminole County

5-0

9-0

Mitchell County

5-0

6-3

Terrell County

3-2

5-4

Miller County

3-3

5-5

Randolph-Clay

2-3

4-5

Calhoun County

0-5

1-8

Stewart County

0-5

0-9

*Baconton

2-7

Region 2-A
Clinch County

5-0

6-3

Irwin County

4-1

7-1-1

Charlton County

4-1

6-3

Turner County

2-3

4-5

Telfair County

1-4

4-5

Wilcox County

1-4

2-7

Lanier County

1-5

2-8

Region 3-A Div. A
Calvary Day

5-0

7-2

Claxton

3-2

5-4

Sav. Country Day

3-2

5-4

Savannah Christian

2-3

4-4-1

Portal

2-3

2-6-1

Jenkins County

0-5

0-9

Region 3-A Div. B
Johnson County

4-0

9-0

Emanuel Co. Institute

3-1

6-3

Wheeler County

2-2

3-6

Treutlen

1-3

4-5

Montgomery County

0-4

1-8

Region 4-A
Marion County

5-1

8-1

Dooly County

5-1

6-3

Pacelli

4-2

7-2

Hawkinsville

4-2

6-3

Brookstone

3-3

5-4

Schley County

2-4

2-7

Greenville

1-5

1-8

Central (Talbotton)

0-6

0-9

Region 5-A
Eagle’s Land. Christ.

5-0

8-0

Landmark Christian

4-1

8-1

Holy Innocents’

4-2

6-4

Our Lady of Mercy

3-2

4-5

Pace Academy

1-4

4-5

Strong Rock Christ.

1-4

3-6

Mount Vernon Presb.

0-5

1-8

*KIPP Atl. Collegiate

0-2

Region 6-A Div. A
Darlington

4-0

7-2

Christian Heritage

3-1

7-2

Trion

2-2

5-3

Mt. Zion (Carroll)

1-3

4-5

Gordon Lee

0-4

3-5

Region 6-A Div. B
Mt. Pisgah Christian

5-0

9-0

Mt. Paran Christian

4-1

7-2

Fellowship Christian

2-3

5-4

Whitefield Academy

2-3

4-5

Walker

1-4

4-5

King’s Ridge

1-4

3-6

*North Cobb Christian

1-8

*St. Francis

8-2

Region 7-A
Aquinas

6-0

9-0

First Presbyterian

5-1

6-3

Lincoln County

5-1

6-3

Wilkinson County

3-3

3-6

Hancock Central

2-4

4-5

Georgia Military

2-4

3-6

Twiggs County

1-5

2-7

Warren County

0-6

0-9

*Glascock County

1-8

Region 8-A
Prince Ave. Christian

5-0

8-1

Commerce

4-1

6-3

Athens Academy

3-2

6-3

George Walton Acad.

2-3

5-4

Pinecrest Academy

2-3

5-4

Athens Christian

2-3

4-5

Hebron Christian

0-6

2-7

*Lakeview Academy

2-7

*Providence Christian

0-2

*Rabun Gap

2-0

*Towns County

3-6

* Indicates teams not playing a region schedule

4 comments Add your comment

Captain

November 5th, 2013
3:26 pm

In 6AAAA, I see that Marist & Carver are playing for the region championship, but in the other play-in games for the 3rd & 4th seed, if the teams with the same region record both win, then whom is the 3rd and or the 4th seed ?

THE "CANNON RULES"!!

November 5th, 2013
5:00 pm

Well EAST entered it’s game last Friday night with winless LITHIA SPRINGS knowing it was staring at missing the playoffs for only the 2nd time since 05. With a loss to ROME a few weeks ago EAST had dug a hole that forced EAST to beat LITHIA SPRINGS last Friday and then go TO ALLATOONA this Friday and win AGAIN! The problems at EAST this year have been no secret and many post have been made about them.

The air had seemingly gone out of the EAST balloon with the loss to SOUTH two weeks ago and you could tell it from the sparse attendance in the Home stands last week. EAST scored twice in the first 6 minutes and went on to win 34 / 0 with the CANNON firing and the smoke filling the air. Expecting one final game with ALLATOONA to end the season seemed likely…THEN suddenly the smoke cleared and a VILLA RICA team that EAST had beat 31 / 0 a few weeks before came to the rescue and beat ROME 21 / 20 in overtime.

Now the EAST team that was sure it was going to be on the outside looking in this year has it’s playoff fate SOLELY in it’s own hands. Not only can EAST make the playoffs BUT they can make it as the # 3 spot…and this is HUGE!!! The # 4 seed is going to have to play KELL at KELL, no small mountain to climb this year!

So…EAST has to STOP all the bickering, FORGET about all the problems, pull themselves up and PRACTICE harder than they have all year and go into ALLATOONA with one thing on their mind…WIN!!!

Do this and they keep the playoff streak alive and live to play in the 1st Round of the State Playoffs. SO EAST…JUST WIN!!!

The EAST RAIDER NATION of cheering, bell ringing followers need to support this team and fill the visitors side this Friday at ALLATOONA…

Proud to be able to say again…

TICK…TICK…TICK…BOOOOOOOOOOOOOOOM!!!

GO RAIDERS!!!

Luv Football

November 5th, 2013
6:56 pm

Captain it will be 3 teams from 1 side and 1 from other

ValdostaFan

November 7th, 2013
12:40 pm

In region 1-AAAAAA Lowndes High should be 7-3. They lost an out of region game at the beginning of the season to Newton 14-15. They also lost to Camden and Colquitt. Thank you