High school football standings through Week 8

Class AAAAAA
1-AAAAAA
Team

Reg.

All

Camden County

3-0

6-1

Colquitt County

2-0

5-1

Lowndes

2-1

5-2

Brunswick

1-1

3-3

Tift County

1-2

4-3

Valdosta

0-2

4-2

Coffee

0-3

4-3

2-AAAAAA
Lovejoy

3-0

6-1

Newton

2-0

3-3

Luella

2-1

4-3

Alcovy

1-1

4-2

Rockdale Co.

1-2

4-3

Morrow

0-2

1-5

Druid Hills

0-3

2-4

3-AAAAAA
Hughes

1-0

5-1

Newnan

1-0

4-2

East Coweta

1-0

3-3

Westlake

0-1

3-3

Douglas County

0-1

2-4

Tri-Cities

0-1

0-5-1

4-AAAAAA
McEachern

5-0

7-0

North Cobb

4-0

5-1

Hillgrove

3-1

5-1

Harrison

3-1

4-2

Marietta

2-2

4-2

South Cobb

2-2

2-4

Campbell

1-4

3-4

Pebblebrook

0-5

2-5

Kennesaw Mountain

0-5

1-5

5-AAAAAA
Etowah

3-0

6-0

Milton

2-1

5-1

Lassiter

2-1

3-3

Walton

2-1

3-3

Cherokee

1-2

3-3

Roswell

1-2

3-3

Woodstock

1-2

2-4

Wheeler

0-3

2-4

6-AAAAAA
Alpharetta

3-0

4-2

South Forsyth

2-1

5-1

West Forsyth

2-1

4-2

Lambert

2-1

3-3

North Forsyth

1-2

4-2

Chattahoochee

1-2

3-3

Centennial

1-2

1-5

Johns Creek

0-3

0-6

7-AAAAAA
North Gwinnett

4-0

6-0

Peachtree Ridge

4-1

6-1

Norcross

4-1

5-2

Collins Hill

3-1

5-1

Mill Creek

2-3

4-3

Mountain View

1-3

1-5

Duluth

1-3

1-5

Meadowcreek

1-3

1-5

Habersham Central

0-5

0-7

8-AAAAAA
Archer

5-0

7-0

Grayson

4-1

4-3

Dacula

3-2

3-4

Brookwood

2-2

2-4

Central Gwinnett

2-2

2-4

Berkmar

1-3

3-3

South Gwinnett

1-3

2-4

Parkview

1-3

1-5

Shiloh

1-4

3-4

Class AAAAA
1-AAAAA
Thomas Co. Central

2-0

6-1

Lee County

1-0

6-0

Harris County

1-0

5-1

Hardaway

0-1

2-4

Northside (Col.)

0-1

1-5

Bainbridge

0-2

2-4

2-AAAAA
Northside (W.R.)

3-0

6-0

Warner Robins

3-0

6-0

Jones County

2-1

4-2

Lakeside (Evans)

2-1

4-2

Evans

1-2

3-3

Houston County

1-2

3-3

Grovetown

0-3

1-5

Greenbrier

0-3

0-6

3-AAAAA
Richmond Hill

3-0

6-0

Ware County

3-0

5-1

Effingham County

2-1

4-2

Bradwell Institute

2-1

3-3

Jenkins

1-2

2-3-1

Glynn Academy

1-2

2-4

Groves

0-3

0-6

Windsor Forest

0-3

0-6

4-AAAAA Div. A
Union Grove

2-0

4-2

Mundy’s Mill

2-0

2-4

Drew

1-1

2-4

Ola

1-1

1-5

Mt. Zion (Jonesboro)

0-2

0-6

Forest Park

0-2

1-5

4-AAAAA Div. B
Creekside

2-0

7-0

McIntosh

1-0

6-0

Whitewater

1-1

5-2

Starr’s Mill

0-1

2-4

Northgate

0-2

3-4

5-AAAAA
North Paulding

6-1

6-1

Allatoona

5-1

5-1

East Paulding

5-1

5-1

South Paulding

5-1

5-1

Villa Rica

4-2

4-2

New Manchester

4-4

4-4

Rome

3-3

3-3

Paulding County

2-6

2-6

Hiram

1-5

1-5

Woodland (Carters.)

1-6

1-6

Lithia Springs

0-6

0-6

6-AAAAA
Tucker

5-0

6-0

M.L. King

4-1

5-1

Stephenson

4-1

5-1

Mays

4-1

4-2

Arabia Mountain

2-3

3-3

Miller Grove

2-3

3-3

Southwest DeKalb

2-3

2-4

Dunwoody

1-4

1-5

Lakeside (Atlanta)

1-4

1-5

North Atlanta

0-5

0-6

*Clarkston

1-5-1

7-AAAAA Div. A
Creekview

2-0

4-2

Sequoyah

1-1

4-2

Northview

1-1

3-3

Cambridge

1-1

2-4

Forsyth Central

1-1

1-5

North Springs

0-2

1-5

7-AAAAA Div. B
Kell

2-0

7-0

Pope

1-0

2-4

Riverwood

1-1

4-3

Sprayberry

0-1

1-5

Osborne

0-2

2-5

8-AAAAA
Gainesville

5-0

6-1

Flowery Branch

5-0

5-2

Clarke Central

4-0

5-1

Heritage (Conyers)

3-2

4-3

Loganville

2-2

3-3

Salem

1-4

2-5

Winder-Barrow

0-4

1-5

Apalachee

0-4

0-6

Cedar Shoals

0-4

0-6

Class AAAA
1-AAAA
Westover

3-0

4-2

Monroe

3-1

4-3

Americus-Sumter

2-1

3-3

Cairo

2-1

3-3

Crisp County

1-2

3-3

Albany

1-2

2-4

Worth County

1-2

2-4

Dougherty

0-4

0-7

2-AAAA
Mary Persons

3-0

6-0

Veterans

3-0

3-3

Baldwin

2-1

3-3

Perry

2-1

2-4

Rutland

1-2

4-2

Westside (Macon)

1-2

3-3

Howard

0-3

2-4

West Laurens

0-3

1-5

3-AAAA Div. A
Statesboro

1-0

7-0

Wayne County

0-0

5-1

South Effingham

0-0

4-2

Liberty County

0-1

6-1

3-AAAA Div. B
Burke County

3-0

4-2

Glenn Hills

1-1

3-3

Cross Creek

1-1

2-4

Richmond Academy

1-1

2-4

Hephzibah

1-2

2-5

Butler

0-2

0-6

4-AAAA Div. A
Locust Grove

2-0

5-2

Stockbridge

1-0

5-1

Eagle’s Landing

1-1

5-2

Woodland (Stock.)

0-1

1-5

Dutchtown

0-2

3-4

4-AAAA Div. B
Griffin

2-0

6-0

Upson-Lee

2-0

4-2

Riverdale

2-1

3-4

Jonesboro

1-1

3-3

Spalding

0-2

0-6

North Clayton

0-3

0-7

5-AAAA
Carrollton

3-0

6-0

Sandy Creek

3-0

5-0-1

Alexander

2-1

4-2

LaGrange

2-1

2-4

Troup

1-2

2-4

Fayette County

1-2

1-5

Shaw

0-3

2-4

Columbus

0-3

1-5

6-AAAA Div. A
Marist

2-0

4-2

Chamblee

1-1

4-2

Columbia

1-1

3-3

Stone Mountain

1-1

3-3

Lithonia

1-1

2-4

Redan

0-2

0-6

6-AAAA Div. B
Grady

2-0

5-1

Carver (Atlanta)

2-0

4-2

Washington

1-1

5-1

Banneker

1-1

2-3-1

South Atlanta

0-2

0-6

Therrell

0-2

0-6

7-AAAA Div. A
Cedartown

2-0

7-0

Gilmer

1-0

5-1

Pickens

1-1

4-2

River Ridge

0-1

1-5

Cass

0-2

2-5

7-AAAA Div. B
Dalton

2-0

4-2

Northwest Whitfield

1-1

5-1

Southeast Whitfield

1-1

3-3

Ridgeland

1-1

2-4

Heritage (Ringgold)

1-1

1-5

LaFayette

0-2

0-6

8-AAAA
Monroe Area

3-0

6-0

Chestatee

3-0

5-1

Lanier

2-1

5-1

Eastside

1-2

3-3

Madison County

1-2

3-3

Stephens County

1-2

3-3

Lumpkin County

1-2

1-5

Walnut Grove

0-3

1-5

*Johnson (Gaines.)

2-5

Class AAA
1-AAA
Appling County

4-0

5-2

Pierce County

3-1

6-1

Southeast Bulloch

2-1

4-1-1

Tattnall County

2-2

4-3

Brantley County

1-2

2-4

Johnson (Savannah)

1-2

1-5

Savannah

1-3

1-6

Beach

0-3

0-6

2-AAA
Carver (Columbus)

2-0

5-1

Peach County

2-0

4-2

Pike County

2-1

3-4

Central (Macon)

1-1

1-5

Henry County

1-2

1-6

Jackson

1-2

1-6

Southwest

0-3

0-7

3-AAA
Washington County

1-0

6-0

Thomson

1-0

2-4

Jefferson County

1-1

6-1

Swainsboro

0-1

0-6

Dodge County

0-1

3-4

4-AAA
Callaway

3-0

5-1

Central (Carrollton)

3-1

5-2

B.E.S.T. Academy

2-1

4-2

Chapel Hill

2-1

2-4

Jackson (Atlanta)

1-2

3-3

Rockmart

1-2

2-4

Haralson County

1-3

2-5

Douglass

0-3

1-5

5-AAA
Cartersville

3-0

6-0

Ringgold

3-0

5-1

Adairsville

2-1

4-2

Sonoraville

2-1

2-4

Coahulla Creek

1-2

2-4

Lakeview-Ft. Ogle.

1-2

2-4

North Murray

0-3

1-5

Gordon Central

0-3

0-6

6-AAA
Cedar Grove

3-0

6-1

St. Pius

2-0

5-1

Woodward Academy

2-1

5-2

Blessed Trinity

1-1

3-3

Decatur

1-2

5-2

McNair

0-2

1-5

Towers

0-3

4-3

*Cross Keys

1-6

7-AAA
Buford

3-0

6-0

North Hall

3-0

6-0

Dawson County

2-1

4-2

West Hall

2-1

4-2

White County

2-1

4-2

East Hall

0-3

3-3

Fannin County

0-3

1-5

Banks County

0-3

0-6

8-AAA
Hart County

3-0

6-0

North Oconee

3-0

5-1

Elbert County

3-0

4-2

Jackson County

2-1

2-4

Morgan County

1-2

4-2

East Jackson

0-3

1-5

Franklin County

0-3

0-6

Oconee County

0-3

0-6

Class AA
1-AA
Brooks County

3-0

6-1

Fitzgerald

2-1

4-2-1

Thomasville

2-1

4-3

Early County

1-1

3-3

Cook

1-2

3-3

Berrien

0-2

3-3

Pelham

0-2

3-3

2-AA
Benedictine

6-0

7-0

Bryan County

4-1

5-1

Vidalia

4-1

5-1

Metter

3-2

4-2

Bacon County

3-2

3-3

McIntosh Co. Acad.

3-2

3-3

Toombs County

1-5

2-5

Atkinson County

1-4

1-5

Jeff Davis

1-4

1-5

Long County

0-5

1-5

3-AA
Dublin

3-0

5-2

Laney

2-0

4-2

Screven County

1-1

3-3

Harlem

1-2

5-2

Westside (Augusta)

1-2

4-3

East Laurens

1-2

1-6

Josey

0-2

0-6

4-AA
Lamar County

3-0

6-0

Bleckley County

3-0

5-1

Northeast

2-1

5-1

Macon County

2-1

4-2

Taylor County

1-2

3-3

Putnam County

1-2

2-4

Monticello

0-3

2-4

Crawford County

0-3

0-6

5-AA
Bowdon

5-0

7-0

Heard County

4-0

5-1

Spencer

3-1

4-2

Bremen

3-2

4-3

Manchester

2-2

4-2

Jordan

2-3

2-5

Kendrick

1-3

2-4

Chattahoochee Co.

0-4

2-4

Temple

0-5

0-7

6-AA
Greater Atl. Christian

1-0

7-0

Wesleyan

1-0

2-5

Lovett

0-0

5-1

Westminster

0-1

3-4

Hapeville

0-1

0-5-1

7-AA
Calhoun

3-0

5-1

Model

3-0

5-1

Chattooga

2-1

2-4

Coosa

1-2

3-3

Dade County

1-2

3-3

Armuchee

1-2

1-5

Pepperell

1-2

1-5

Murray County

0-3

1-5

8-AA
Washington-Wilkes

4-0

7-0

Rabun County

2-1

5-1

Jefferson

2-1

4-2

Union County

2-1

4-2

Greene County

1-2

2-4

Oglethorpe County

1-2

1-5

Riverside Military

1-3

2-4

Social Circle

0-3

0-6

Class A
1-A
Mitchell County

3-0

4-3

Seminole County

2-0

6-0

Miller County

2-1

3-4

Terrell County

1-2

3-4

Randolph-Clay

1-2

2-4

Calhoun County

0-2

1-5

Stewart County

0-2

0-6

*Baconton

2-5

2-A
Charlton County

3-0

5-2

Clinch County

2-0

3-3

Irwin County

1-1

4-1-1

Turner County

1-2

3-4

Wilcox County

1-2

2-4

Lanier County

1-2

2-5

Telfair County

0-2

3-3

3-A Div. A
Calvary Day

2-0

4-2

Claxton

2-0

4-2

Sav. Country Day

1-1

2-4

Portal

1-1

1-4-1

Savannah Christian

0-2

2-3-1

Jenkins County

0-2

0-6

3-A Div. B
Emanuel Co. Institute

2-0

5-2

Johnson County

1-0

6-0

Treutlen

1-1

3-3

Wheeler County

0-1

1-5

Montgomery County

0-2

1-6

4-A
Marion County

3-0

6-0

Dooly County

3-0

4-2

Pacelli

2-1

5-1

Brookstone

1-2

3-3

Hawkinsville

1-2

3-3

Greenville

1-2

1-5

Schley County

1-2

1-5

Central (Talbotton)

0-3

0-6

5-A
Landmark Christian

3-0

7-0

Eagle’s Land. Christ.

2-0

5-0

Our Lady of Mercy

2-1

2-4

Pace Academy

1-1

4-2

Holy Innocents’

1-2

3-4

Strong Rock Christ.

0-2

2-4

Mount Vernon Presb.

0-3

1-6

*KIPP Atl. Collegiate

0-1

6-A Div. A
Darlington

2-0

5-1

Christian Heritage

2-1

5-2

Trion

1-1

4-2

Gordon Lee

0-1

3-2

Mt. Zion (Carroll)

0-2

2-4

6-A Div. B
Mt. Pisgah Christian

2-0

6-0

Mt. Paran Christian

2-0

5-1

Fellowship Christian

1-1

4-2

Walker

1-1

4-2

King’s Ridge

0-2

2-4

Whitefield Academy

0-2

2-4

*North Cobb Christian

1-5

*St. Francis

5-2

7-A
Aquinas

3-0

6-0

Wilkinson County

3-0

3-3

First Presbyterian

2-1

3-3

Lincoln County

2-1

3-3

Hancock Central

1-2

3-3

Georgia Military

1-2

2-4

Twiggs County

0-3

1-5

Warren County

0-3

0-6

*Glascock County

1-5

8-A
Prince Ave. Christian

3-0

6-1

Commerce

2-1

4-3

Athens Academy

1-1

4-2

George Walton Acad.

1-1

4-2

Pinecrest Academy

1-1

4-2

Athens Christian

1-2

3-4

Hebron Christian

0-3

2-4

*Lakeview Academy

1-5

*Providence Christian

0-1

*Rabun Gap

1-0

*Towns County

1-5

* Indicates teams not playing a schedule

Produced by Georgia High School Football Daily, a free e-mail newsletter. To join the mailing list, click here.

2 comments Add your comment

james h. bone

October 15th, 2013
1:41 pm

HOW DO THE BRACKETS LINE UP FOR PLAYOFFS? thanks j bone

FridayNightLightsFan

October 16th, 2013
8:14 am