High school football standings through Week 6

Class AAAAAA
1-AAAAAA
Team

Reg.

All

Camden County

1-0

4-1

Colquitt County

1-0

4-1

Tift County

1-0

4-1

Brunswick

0-0

2-2

Coffee

0-1

4-1

Valdosta

0-1

4-1

Lowndes

0-1

3-2

2-AAAAAA
Alcovy

1-0

4-1

Lovejoy

1-0

4-1

Rockdale Co.

1-0

4-1

Newton

0-0

1-3

Druid Hills

0-1

2-2

Luella

0-1

2-3

Morrow

0-1

1-4

3-AAAAAA
Hughes

0-0

4-1

Newnan

0-0

3-2

Westlake

0-0

3-2

Douglas County

0-0

2-3

East Coweta

0-0

2-3

Tri-Cities

0-0

0-4-1

4-AAAAAA
McEachern

3-0

5-0

Hillgrove

2-0

4-0

North Cobb

2-0

3-1

South Cobb

2-0

2-2

Harrison

2-1

3-2

Marietta

1-2

3-2

Campbell

0-3

2-3

Pebblebrook

0-3

2-3

Kennesaw Mountain

0-3

1-3

5-AAAAAA
Etowah

2-0

5-0

Milton

2-0

5-0

Walton

2-0

3-2

Lassiter

1-1

2-3

Woodstock

1-1

2-3

Cherokee

0-2

2-3

Roswell

0-2

2-3

Wheeler

0-2

2-3

6-AAAAAA
Alpharetta

2-0

3-2

North Forsyth

1-1

4-1

South Forsyth

1-1

4-1

Chattahoochee

1-1

3-2

West Forsyth

1-1

3-2

Lambert

1-1

2-3

Centennial

1-1

1-4

Johns Creek

0-2

0-5

7-AAAAAA
Peachtree Ridge

3-0

5-0

Collins Hill

2-0

4-0

North Gwinnett

2-0

4-0

Norcross

2-1

3-2

Mill Creek

1-2

3-2

Duluth

1-2

1-4

Mountain View

1-2

1-4

Meadowcreek

0-2

0-4

Habersham Central

0-3

0-5

8-AAAAAA
Archer

3-0

5-0

Central Gwinnett

2-0

2-2

Dacula

2-1

2-3

Grayson

2-1

2-3

Berkmar

1-1

3-1

Brookwood

1-1

1-3

Shiloh

1-2

3-2

South Gwinnett

0-3

1-4

Parkview

0-3

0-5

Class AAAAA
1-AAAAA
Lee County

0-0

5-0

Harris County

0-0

4-1

Thomas Co. Central

0-0

4-1

Bainbridge

0-0

2-2

Hardaway

0-0

2-3

Northside (Col.)

0-0

1-4

2-AAAAA
Northside (W.R.)

1-0

4-0

Warner Robins

1-0

4-0

Houston County

1-0

3-1

Jones County

1-0

3-1

Evans

0-1

2-2

Lakeside (Evans)

0-1

2-2

Grovetown

0-1

1-3

Greenbrier

0-1

0-4

3-AAAAA
Ware County

2-0

4-1

Richmond Hill

1-0

4-0

Effingham County

1-0

3-1

Jenkins

1-1

2-2-1

Bradwell Institute

0-1

1-3

Glynn Academy

0-1

1-3

Groves

0-1

0-4

Windsor Forest

0-1

0-4

4-AAAAA Div. A
Union Grove

1-0

3-2

Drew

0-0

1-3

Mt. Zion (Jonesboro)

0-0

0-4

Mundy’s Mill

0-0

0-4

Ola

0-0

0-4

Forest Park

0-1

1-4

4-AAAAA Div. B
Creekside

0-0

5-0

McIntosh

0-0

5-0

Whitewater

0-0

4-1

Northgate

0-0

3-2

Starr’s Mill

0-0

2-3

5-AAAAA
South Paulding

4-0

4-0

Allatoona

4-1

4-1

East Paulding

4-1

4-1

North Paulding

4-1

4-1

New Manchester

4-2

4-2

Villa Rica

3-2

3-2

Rome

2-2

2-2

Paulding County

2-4

2-4

Lithia Springs

0-4

0-4

Hiram

0-4

0-4

Woodland (Carters.)

0-6

0-6

6-AAAAA
Stephenson

4-0

5-0

Tucker

4-0

5-0

Mays

4-0

4-1

M.L. King

3-1

4-1

Arabia Mountain

1-3

2-3

Miller Grove

1-3

2-3

Dunwoody

1-3

1-4

Lakeside (Atlanta)

1-3

1-4

Southwest DeKalb

1-3

1-4

North Atlanta

0-4

0-5

*Clarkston

1-4-1

7-AAAAA Div. A
Sequoyah

0-0

3-1

Creekview

0-0

2-2

Northview

0-0

2-2

Cambridge

0-0

1-3

North Springs

0-0

1-3

Forsyth Central

0-0

0-4

7-AAAAA Div. B
Kell

0-0

5-0

Riverwood

0-0

3-2

Osborne

0-0

2-3

Pope

0-0

1-4

Sprayberry

0-0

1-4

8-AAAAA
Gainesville

3-0

4-1

Flowery Branch

3-0

3-2

Clarke Central

2-0

3-1

Heritage (Conyers)

2-1

3-2

Loganville

1-2

2-3

Salem

1-2

2-3

Winder-Barrow

0-2

1-3

Apalachee

0-2

0-4

Cedar Shoals

0-3

0-5

Class AAAA
1-AAAA
Americus-Sumter

2-0

3-2

Westover

2-0

3-2

Crisp County

1-1

3-2

Cairo

1-1

2-3

Monroe

1-1

2-3

Worth County

1-1

2-3

Albany

0-2

1-4

Dougherty

0-2

0-5

2-AAAA
Mary Persons

2-0

5-0

Veterans

2-0

2-3

Rutland

1-1

4-1

Westside (Macon)

1-1

3-2

Baldwin

1-1

2-3

Perry

1-1

1-4

Howard

0-2

2-3

West Laurens

0-2

1-4

3-AAAA Div. A
Liberty County

0-0

5-0

Statesboro

0-0

5-0

Wayne County

0-0

5-0

South Effingham

0-0

3-2

3-AAAA Div. B
Burke County

2-0

2-2

Richmond Academy

1-0

2-3

Butler

0-0

0-4

Glenn Hills

0-1

2-2

Cross Creek

0-1

1-3

Hephzibah

0-1

1-4

4-AAAA Div. A
Eagle’s Landing

0-0

4-1

Stockbridge

0-0

4-1

Dutchtown

0-0

3-2

Locust Grove

0-0

3-2

Woodland (Stock.)

0-0

1-4

4-AAAA Div. B
Griffin

1-0

5-0

Riverdale

1-0

2-3

Upson-Lee

0-0

2-2

Spalding

0-0

0-4

Jonesboro

0-1

2-3

North Clayton

0-1

0-5

5-AAAA
Carrollton

1-0

4-0

Sandy Creek

1-0

3-0-1

Troup

1-0

2-2

LaGrange

1-0

1-3

Alexander

0-1

2-2

Shaw

0-1

2-2

Columbus

0-1

1-3

Fayette County

0-1

0-4

6-AAAA Div. A
Chamblee

0-0

3-1

Columbia

0-0

2-2

Marist

0-0

2-2

Stone Mountain

0-0

2-2

Lithonia

0-0

1-3

Redan

0-0

0-4

6-AAAA Div. B
Washington

0-0

4-0

Grady

0-0

3-1

Carver (Atlanta)

0-0

2-2

Banneker

0-0

1-2-1

South Atlanta

0-0

0-4

Therrell

0-0

0-4

7-AAAA Div. A
Cedartown

0-0

5-0

Gilmer

0-0

4-1

Pickens

0-0

3-1

Cass

0-0

2-3

River Ridge

0-0

1-4

7-AAAA Div. B
Northwest Whitfield

0-0

4-0

Dalton

0-0

2-2

Southeast Whitfield

0-0

2-2

Ridgeland

0-0

1-3

Heritage (Ringgold)

0-0

0-4

LaFayette

0-0

0-4

8-AAAA
Monroe Area

2-0

5-0

Chestatee

2-0

3-1

Lanier

1-1

4-1

Eastside

1-1

3-2

Stephens County

1-1

3-2

Lumpkin County

1-1

1-4

Madison County

0-2

2-3

Walnut Grove

0-2

1-4

*Johnson (Gaines.)

1-4

Class AAA
1-AAA
Pierce County

2-0

5-0

Appling County

2-0

3-2

Southeast Bulloch

1-0

3-0-1

Brantley County

1-0

2-2

Savannah

1-1

1-4

Tattnall County

0-2

2-3

Beach

0-2

0-5

Johnson (Savannah)

0-2

0-5

2-AAA
Carver (Columbus)

1-0

4-1

Henry County

1-0

1-4

Jackson

1-0

1-4

Peach County

0-0

2-2

Pike County

0-1

1-4

Central (Macon)

0-1

0-5

Southwest

0-1

0-5

3-AAA
Jefferson County

0-0

5-0

Washington County

0-0

4-0

Dodge County

0-0

2-3

Thomson

0-0

1-3

Swainsboro

0-0

0-4

4-AAA
Central (Carrollton)

3-0

5-1

Callaway

1-0

3-1

Chapel Hill

1-0

1-3

Haralson County

1-1

2-3

B.E.S.T. Academy

0-1

2-2

Jackson (Atlanta)

0-1

2-2

Rockmart

0-1

1-3

Douglass

0-2

1-4

5-AAA
Cartersville

2-0

5-0

Ringgold

2-0

4-1

Sonoraville

2-0

2-3

Adairsville

1-1

3-2

Lakeview-Ft. Ogle.

1-1

2-3

Coahulla Creek

0-2

1-4

North Murray

0-2

1-4

Gordon Central

0-2

0-5

6-AAA
Cedar Grove

1-0

4-1

St. Pius

1-0

4-1

Blessed Trinity

1-0

3-2

McNair

0-0

1-3

Decatur

0-1

4-1

Towers

0-1

4-1

Woodward Academy

0-1

3-2

*Cross Keys

1-4

7-AAA
West Hall

2-0

4-1

White County

2-0

4-1

Buford

1-0

4-0

North Hall

1-0

4-0

Dawson County

1-1

3-2

East Hall

0-2

3-2

Fannin County

0-2

1-4

Banks County

0-2

0-5

8-AAA
Hart County

1-0

4-0

Morgan County

1-0

4-0

North Oconee

1-0

3-1

Elbert County

1-0

2-2

Jackson County

1-1

1-4

Franklin County

0-1

0-4

Oconee County

0-1

0-4

East Jackson

0-2

1-4

Class AA
1-AA
Brooks County

1-0

4-1

Fitzgerald

1-0

3-1-1

Thomasville

1-0

3-2

Berrien

0-0

3-1

Pelham

0-1

3-2

Cook

0-1

2-2

Early County

0-1

2-3

2-AA
Benedictine

4-0

5-0

Bryan County

4-0

5-0

Vidalia

3-1

4-1

Metter

2-2

3-2

Bacon County

2-2

2-3

McIntosh Co. Acad.

2-2

2-3

Toombs County

1-3

2-3

Atkinson County

1-3

1-4

Jeff Davis

1-3

1-4

Long County

0-4

1-4

3-AA
Dublin

1-0

3-2

Screven County

1-0

3-2

East Laurens

1-0

1-4

Laney

0-0

2-2

Harlem

0-1

4-1

Westside (Augusta)

0-1

3-2

Josey

0-1

0-5

4-AA
Lamar County

1-0

4-0

Northeast

1-0

4-0

Bleckley County

1-0

3-1

Macon County

1-0

3-1

Putnam County

1-1

2-3

Monticello

0-1

2-2

Taylor County

0-1

2-2

Crawford County

0-2

0-5

5-AA
Bowdon

3-0

5-0

Heard County

2-0

3-1

Bremen

2-1

3-2

Spencer

2-1

3-2

Manchester

1-1

3-1

Kendrick

1-2

2-3

Jordan

1-2

1-4

Chattahoochee Co.

0-2

2-2

Temple

0-3

0-5

6-AA
Greater Atl. Christian

0-0

5-0

Lovett

0-0

5-0

Westminster

0-0

3-3

Hapeville

0-0

0-4-1

Wesleyan

0-0

0-5

7-AA
Calhoun

2-0

4-1

Model

2-0

4-1

Dade County

1-1

3-2

Armuchee

1-1

1-4

Chattooga

1-1

1-4

Pepperell

1-1

1-4

Coosa

0-2

2-3

Murray County

0-2

1-4

8-AA
Washington-Wilkes

2-0

5-0

Rabun County

1-0

4-0

Jefferson

1-0

3-1

Riverside Military

1-1

2-2

Union County

0-1

2-2

Greene County

0-1

1-3

Oglethorpe County

0-1

0-4

Social Circle

0-1

0-4

Class A
1-A
Terrell County

1-0

3-2

Randolph-Clay

1-0

2-2

Mitchell County

1-0

2-3

Seminole County

0-0

4-0

Calhoun County

0-1

1-4

Miller County

0-1

1-4

Stewart County

0-1

0-5

*Baconton

1-4

2-A
Charlton County

1-0

3-2

Turner County

1-0

3-2

Clinch County

1-0

2-3

Irwin County

0-0

3-0-1

Telfair County

0-1

3-2

Wilcox County

0-1

1-3

Lanier County

0-1

1-4

3-A Div. A
Savannah Christian

0-0

2-1-1

Calvary Day

0-0

2-2

Claxton

0-0

2-2

Sav. Country Day

0-0

1-3

Portal

0-0

0-3-1

Jenkins County

0-0

0-4

3-A Div. B
Johnson County

0-0

5-0

Emanuel Co. Institute

0-0

3-2

Treutlen

0-0

2-2

Wheeler County

0-0

1-3

Montgomery County

0-0

1-4

4-A
Marion County

1-0

4-0

Pacelli

1-0

4-0

Hawkinsville

1-0

3-1

Dooly County

1-0

2-2

Brookstone

0-1

2-2

Central (Talbotton)

0-1

0-4

Greenville

0-1

0-4

Schley County

0-1

0-4

5-A
Landmark Christian

1-0

5-0

Eagle’s Land. Christ.

1-0

4-0

Our Lady of Mercy

1-0

1-3

Strong Rock Christ.

0-0

2-2

Pace Academy

0-1

3-2

Holy Innocents’

0-1

2-3

Mount Vernon Presb.

0-1

1-4

*KIPP Atl. Collegiate

0-1

6-A Div. A
Christian Heritage

1-0

4-1

Darlington

1-0

4-1

Gordon Lee

0-0

3-1

Trion

0-1

3-2

Mt. Zion (Carroll)

0-1

1-3

6-A Div. B
Mt. Pisgah Christian

0-0

4-0

Fellowship Christian

0-0

3-1

Mt. Paran Christian

0-0

3-1

Walker

0-0

3-1

King’s Ridge

0-0

2-2

Whitefield Academy

0-0

2-2

*North Cobb Christian

0-4

*St. Francis

3-2

7-A
Aquinas

1-0

4-0

Hancock Central

1-0

3-1

Lincoln County

1-0

2-2

Wilkinson County

1-0

1-3

First Presbyterian

0-1

1-3

Georgia Military

0-1

1-3

Twiggs County

0-1

1-3

Warren County

0-1

0-4

*Glascock County

1-4

8-A
Pinecrest Academy

1-0

4-1

Prince Ave. Christian

1-0

4-1

Commerce

1-0

3-2

Athens Academy

0-0

3-1

George Walton Acad.

0-1

3-2

Hebron Christian

0-1

2-2

Athens Christian

0-1

2-3

*Lakeview Academy

0-4

*Providence Christian

0-0

*Rabun Gap

1-0

*Towns County

0-5

* Indicates teams not playing a schedule

4 comments Add your comment

FarTrain

October 1st, 2013
12:16 pm

Wow, is that upside in 1-6A with Lowndes and Valdosta sitting on bottom. Looks good though !

Camden74

October 1st, 2013
10:34 pm

Go Camden County Wildcats!!!! :-D

Tipp Smooth

October 2nd, 2013
10:45 am

Camden is steadily improving, down goes Valdosta, next up Coffee….

Tiger Patpaw

October 2nd, 2013
7:23 pm

Region 1 Class AAAAAA looks to be setting up for a slogger knocker of a regular season. After scrolling through the list, no other region at any class has five teams at 4-1. From NWGA, enjoy my southern brethren. Any predictions who’s gonna survive?