Track and Field (Girls): 2013 Georgia Championships (Final Results)

2013 Girls State Championships, Albany

Saturday’s results (Final)

Team

Class AAAAAA: 1. Westlake, 72.50 ; 2. Mill Creek, 41; 3. Marietta, 40

Class AAAAA: 1. Dunwoody, 69.33; 2. Kell, 44; 3. Miller Grove, 42

Class AAAA: 1. Marist, 57.50; 2. Redan, 50; 3. Rutland, 38

Class AAA: 1. Cedar Grove, 89; 2. Blessed Trinity, 78; 3. Douglass, 47

Class AA: 1. Westminster, 72; 2. Greater Atlanta Christian (GAC), 70; 3. Wesleyan, 55

Class A-Private: 1. Our Lady of Mercy (OLM),68.50; 2. Athens Christian, 58; 3. Holy Innocents, 48

Class A-Public: 1. Marion County, 48; 2. Gordon Lee, 61.50; 3. Georgia Military College (GMC), 46

400-meter relay

AAAAAA: 1. Westlake A (45.92); 2. Westlake B (47.61); 3. McEachern (47.80)

AAAAA: 1. M.L. King (47.13); 2. North Springs (47.42); 3. Dunwoody (47.61)

AAAA: 1. Sandy Creek (47.67); 2. Shaw (47.79); 3. Rutland (48.04)

AAA: 1. Blessed Trinity (48.53); 2. Cedar Grove A (49.14); 3. Cedar Grove B (49.35)

AA: 1. Laney (49.25); 2. Early County (49.33); 3. Washington-Wilkes (49.79)

A- Private: 1. Our Lady of Mercy (49.30); 2. Whitefield Academy (49.82); 3. Eagles Landing Christian Academy (ELCA) (50.32)

A-Public: 1. Mitchell County (50.36); 2. Miller County (51.36); 3. Clinch County (51.47)

400 meters

AAAAAA: 1. Malayshia George, Mill Creek (53.63); 2. MaKenzie Dunmore, McEachern (55.28); 3. Cierra Dunston, McEachern (56.13)

AAAAA: 1. Lauren Jackson, Dunwoody (55.09); 2. Asha Stegall, Warner Robins (55.25); 3. Diaja Oliver, North Springs (56.32)

AAAA: 1. Crystal Gray, Redan (55.85); 2. Breanna Mahone, Shaw (56.51); 3. Adriunna Brown, Rutland (57.03)

AAA: 1. Christian Pryor, Cedar Grove (56.30); 2. Kayla Pryor, Cedar Grove (56.85); 3. Shannon Innis, Blessed Trinity (57.29)

AA: 1. Timerra Hardy, Hapeville Charter (58.06); 2. Khadejah Jackson, Lovett (58.70); 3. Justice Lee, Early County (1:00.14)

A-Private: 1. Chelsea Zoller, Holy Innocents (56.63); 2. Morgan McClure, OLM (57.12); 3. Maddie Felts, Galloway (57.44)

A-Public: 1. Jada Gardner, Marion County (59.16); 2. Timberly Watson, Jenkins County (59.89); 3. Rachel Dixon, Marion County (1:01.86)

100 meters

AAAAAA: 1. SheKara Martin, Westlake (11.77); 2. Elexis Guster, Berkmar (11.92); 3. Simone Glenn, Brookwood (12.05)

AAAAA: 1.Cassondra Hall, Northside-Warner Robins (11.66); 2. Jada Martin, M.L. King (11.77); 3. Erika Banks, Dunwoody (12.37)

AAAA: 1. Javianne Oliver, Monroe Area (11.65); 2. Lorenda Holston, North Clayton (11.96); 3. Remel Williams, Alexander (12.13)

AAA: 1. Maia Caldwell-Booker, West Hall (11.95); 2. Keondra Simmons, Peach County (12.17); 3. Terica Harris, Johnson-Savannah (12.39)

AA: 1. Maileka Slayton, GAC (11.99); 2. Nikki Teague, Lovett (12.29); 3. Yasmine Reynolds, Brooks County (12.32)

A-Private: 1. Marquita Daniels, Southwest Atlanta Christian Academy (12.52); 2. Leah Banks, OLM (12.71); 3. Alexis Ross, ELCA (12.86)

A-Public: 1. Akerian Florence, Mitchell County (12.34); 2. Kimmie Davis, Baconton Charter (12.46); 3. Desiree Blunt, Twiggs County (12.52)

100-meter hurdles

AAAAAA: 1. Shanel Burr , North Cobb (13.98); 2. Natisha Dixon, Wheeler (14.16); 3. Erin Hardnett, Campbell (14.51)

AAAAA: 1. Kendell Williams, Kell (13.23); 2.Tiffany Flynn, Miller Grove (14.45); 3. KeAndrea Ladson, Bradwell Institute (14.80)

AAAA: 1. Anasterasia Terrell, Howard (14.31); 2. Chinyere Njoku, Fayette County (14.38); 3. Sidney Holmes, Chamblee (14.81)

AAA: 1. Amber Hughes, Douglass (14.45); 2. LeNiesha Kearse, West Hall (14.68); 3. Alaina Cook, Decatur (15.07)

AA: 1. Samone Burger, Dublin (15.35); 2. Jasmine Youngblood, Laney (15.44); 3. Jameka Parks, Heard County (15.60)

A-Private: 1. Randy Bohler, Holy Innocents (15.25); 2. Collier Middleton, Walker (15.39); 3. Dilys Osei, George Walton Academy (15.81)

A-Public: 1.Aiyanna Crumbley, Marion County (16.73); 2. Zoey Forrester, Commerce (17.03); 3. Uniqua Mosley, Portal (17.87)

800 meters

AAAAAA: 1. Tatyana Hodnett, Tri-Cities (2:11.90); 2. Leanne Zimmer, Lambert (2:13.12); 3. Natalie Bordes, Alpharetta (2:13.88)

AAAAA: 1. Lauren Jackson, Dunwoody (2:14.83); 2. Tatiyana Caffey, Miller Grove (2:16.59); 3. Mackenzie Nail, Whitewater (2:18.54)

AAAA: 1. Devonna Hill, Eagles Landing (2:15.01); 2. Michaela McGhee, Woodland-Stockbridge (2:17.29); 3. Jillian Sloane, Woodland-Stockbridge (2:18.13)

AAA: 1. Christian Pryor, Cedar Grove (2:17.42); 2. Bailey Willett, Blessed Trinity (2:18.23); 3. Kristen Mitchell, White County (2:23.19)

AA: 1. Sahara Fletcher, Westminster (2:16.56); 2. Ellen Powell, Bleckley County (2:22.02); 3. Brittany Stevens, Wesleyan (2:24.84)

A-Private: 1. Jade Davis, St. Francis (2:20.06); 2. Morgan McClure, OLM (2:22.94); 3. Megan Gavin, North Cobb Christian (2:24.30)

A-Public: 1. Haley Collins, Schley County (2:33.53); 2. Jaelin Pollard, Greenville (2:36.12); 3. Rebecca Dixon, Marion County (2:37.73)

200 meters

AAAAAA: 1. SheKara Martin, Westlake (23.94); 2. Malayshia George, Mill Creek (24.54); 3. Jenee Nichols, Westlake (24.62)

AAAAA: 1. Jada Martin, M.L. King (23.88); 2. Cassondra Hall, Northside-Warner Robins (24.07); 3. Asha Stegall, Warner Robins (24.92)

AAAA: 1. Javianne Oliver, Monroe Area (23.99); 2. Victoria Parker, Sandy Creek (24.93); 3 Crystal Gray, Redan (25.03)

AAA: 1. Halimah Barlow, Douglass (24.42); 2. Zion Lewis, Blessed Trinity (25.25); 3. Keondria Simmons, Peach County (25.28)

AA: 1. Maileka Slayton, GAC (24.58); 2. Yasmine Reynolds, Brooks County (25.23); 3. Taylor DeLoach, St. Vincent’s (25.41)

A-Private: 1. Leah Banks, OLM (25.59); 2. Chelsea Zoller, Holy Innocents (25.67); 3. Marquita Daniels, SACA (25.74)

A-Public: 1. Desiree Blunt, Twiggs County (25.94); 2. Kimmie Davis, Baconton Charter (26.06); 3. Timberly Watson, Jenkins County (26.46)

300-meter hurdles

AAAAAA: 1. Natisha Dixon, Wheeler (42.78); 2. Elexis Guster, Berkmar (42.83); 3. Kourtney Keller, McEachern (43.46)

AAAAA: 1. Morgan Hubbard, Heritage (43.84); 2. Victoria Dumas, Jones County (44.59); 3. Jasmine Parham, East Paulding (45.14)

AAAA: 1. Adriunna Brown, Rutland (43.31); 2. Chakeriah Fletcher, Monroe-Albany (43.41); 3. Chinyere Njoku, Fayette County (44.14)

AAA: 1. Kayla Pryor, Cedar Grove (43.07); 2. Amber Hughes, Douglass (43.14); 3. Shannon Innis, Blessed Trinity (44.04)

AA: 1. Khadejah Jackson, Lovett (45.46); 2. Antwanisha Hill, Cook County (47.43); 3. Vaneisha Lawton, Screven County (48.34)

A-Private: 1. Maddie Felts, Galloway (44.22); 2. Dilys Osei, George Walton Academy (46.64); 3. Lauren Hadley, Pace Academy (46.82)

A-Public: 1. Aiyanna Crumbley, Marion County (49.79); 2. India Pierce, Treutlen (50.80); 3. Shanterrica Stephens, Taliaferro County (51.42)

1,600-meter relay

AAAAAA: 1. McEachern, 3:45.16; 2. Westlake, 3:47.01; 3. Grayson, 3:54.64

AAAAA: 1. Dunwoody, 3:49.41; 2. M.L. King, 3:55.40; 3. Arabia Mountain, 3:55.76

AAAA: 1. Shaw, 3:50.60; 2. Redan, 3:51.15; 3. Woodland-Stockbridge, 3:54.38

AAA: 1. Cedar Grove, 3:56.70; 2. Blessed Trinity, 4:03.85; 3. Douglass, 4:04.11

AA: 1. GAC, 4:00.08; 2. Wesleyan, 4:04.11; 3. Lovett, 4:10.09

A-Private: 1. OLM, 4:02.50; 2. Whitefield Academy, 4:04.56; 3. Mt. Pisgah, 4:09.65

A-Public: 1. Marion County, 4:17.85; 2. GMC, 4:18.27; 3. Miller County, 4:21.02

Wheelchair, 200 meters

1. Mary Kaitlyn Wheeler, East Laurens (1:06.76)

Wheelchair, 800 meters

1. Mary Kaitlyn Wheeler, East Laurens (4:34.03)

5 comments Add your comment

Max Sizemore

May 12th, 2013
7:23 am

According to Track and Field News, the 13.23 by Kendell Williams of Kell in the 100 hurdles is the best in the nation this year by .20. Also, the 53.63 by Malayshia George of Mill Creek was just .23 off her personal best in the 400, which is also the best nationally this season. In the 4X100, the 45.92 by Westlake A ranks third nationally.

Tia Hill

May 12th, 2013
1:59 pm

Please correct the name for 800 meters girls from Eagles Landing, her name is Devonna Hill not Devonna Hall.

Thank you.

S. Thomas Coleman

May 13th, 2013
9:52 am

Devonna’s name has been corrected. Sorry for the error and congratulations!

S. Thomas Coleman

S. Thomas Coleman

May 13th, 2013
9:54 am

@Max: Actually, Westlake ran the fastest time in the nation this season in the prelims on Friday: 45.74. The unit has been invited to two highly competitive national meets in June to showcase their talent.

Thanks for reading and posting!

S. Thomas Coleman

J Reese

May 14th, 2013
10:37 am

Congratulations to our young ladies at Westlake and Coach Cage and Coach Wilson!!! We are proud of each and everyone of you. Go ahead and start reloading for another run at it next year.