Track and Field (Girls): 2013 Georgia Championships (Day 2 Results)

By S. Thomas Coleman
For the AJC

Girls 2013 Georgia Track and Field Championships

Day 2 results

SHOT PUT

CLASS AAAA

1 Nyla Woods Grady 41-02.00

2 Janee Callahan Cass 41-00.50

3 Ashley Harrell Monroe Albany 38-04.00

Class AAAAA

1 Amber Davis Stephenson 37-02.75

2 DeNecia Howard Ware County 36-04.00

2 Ashandria Henry Stephenson 36-04.00

Class AAAAAA

1 Jenessa Jackson Marietta 45-11.00

2 Mia Marshall Parkview 43-06.00

3 Tracy Dorcemont Roswell 42-06.00

Wheelchair

1 Curran Brown Johns Creek 19-08.50

2 Abby Argo Spalding County 16-00.75

3 Mary Kaitlyn Wheeler East Laurens 14-00.25

DISCUS

Class AAAA

1 Ashley Harrell Monroe Albany 132-04

2 Ayanna Mitchell Westover 130-10

3 Courtney Bennett Liberty County 130-06

Class AAAAA

1 Ja’Keeyla Hayes Northside-Columbus 126-05

2 Andrea Vahoua Pope 121-05

3 Noelle Parker Whitewater 118-05

Class AAAAAA

1 Casidy Callahan Norcross 145-01

2 Jenessa Jackson Marietta 139-11

3 Sarah Mitchell Centennial 125-06

TRIPLE JUMP

Class AAAAA

1 Tiffany Flynn Miller Grove 40-07.50

2 Bria Matthews Forest Park 39-02.00

3 Carissa Tipler South Paulding 38-05.00

Class AAAAAA

1 Keyasia Tibbs Tri-Cities 38-05.50

2 DoVon Johnson Kennesaw Mountain 37-09.50

3 Kayla Stinson Westlake 37-08.50

POLE VAULT

Class AAAA

1 Ashton Matson Alexander 10-00.00

2 Kayla Kirkland Westover 9-06.00

3 Massey Swanson Dalton 9-00.00

Class AAAAA

1 Elise Moffatt Allatoona 11-06.00

2 Anna Dunn Creekview 11-06.00

3 Holly Ebbets Lee County 11-06.00

Class AAAAAA

1 Katelyn Utley Tift County 12-06.00

2 Elizabeth Hartley Marietta 11-06.00

3 Jordan Shealy Kennesaw Mountain 11-06.00

HIGH JUMP

Class AAAA

1 Bailey Weiland Marist School 5-06.00

2 Asia Green Fayette County 5-04.00

3 Alicia Rowan River Ridge 5-02.00

Class AAAAA

1 Kendell Williams Kell 5-08.00

2 Camille Fahrnbauer Creekview 5-04.00

3 Dessaa Legros Allatoona 5-04.00

Class AAAAAA

1 Malayshia George Mill Creek 5-06.00

2 Aliah Whisby East Coweta 5-04.00

3 Jazmyn Johnson Duluth 5-04.00

LONG JUMP

Class AAAA

1 Anasterasia Terrell Howard 18-10.00

2 Adriunna Brown Rutland 18-09.00

3 Akeria Boozer Cedartown 18-01.25

Class AAAAA

1 Kendell Williams Kell 20-09.75

2 Tiffany Flynn Miller Grove 18-11.25

3 Nuri Lee Tucker 18-01.00

Class AAAAAA

1 Stormm Phillips Valdosta 19-04.25

2 Amber Lewis Roswell 17-09.50

3 Jazmyn Johnson Duluth 17-04.50

1,600 METERS

Class A-Private

1 Naomi Grand Pierre Whitefield Academy 5:05.70

2 Grace Tinkey First Presbyterian 5:06.48

3 Kathryn Foreman Landmark Christian 5:13.34

Class A-Public

1 Cavana Epps Central-Talbotton 5:54.20

2 Jennifer Bagby Mt. Zion-Carroll 6:12.26

3 Lila Mitchell GMC 6:18.19

Class AA

1 Sahara Fletcher Westminster 5:16.59

2 Caroline Reed Wesleyan 5:21.31

3 Ellen Powell Bleckley County 5:22.91

Class AAA

1 Anna Gandolfo Blessed Trinity 5:10.59

2 Jenna Gearing White County 5:22.09

3 Kristen Mitchell White County 5:24.64

Class AAAA

1 Morgan Ilse Marist 5:07.48

2 Shelby Wilson NW Whitfield 5:14.20

3 Ericka Taylor Westover 5:19.56

3,200 METERS

Class AAAAA

1 Alex Cameron Dunwoody 11:10.14

2 Lilly Kidane East Paulding 11:21.69

3 Sarah Bowles Lakeside-Evans 11:29.46

Class AAAAAA

1 Allie Buchalski Johns Creek 10:42.88

2 Annie Kelly Milton 10:49.54

3 Alexa Womack Walton 10:57.94

One comment Add your comment

57Cat

May 12th, 2013
7:43 pm

Congratulations Stormm Phillips, Valdosta Wildcat, for winning State AAAAAA Long Jump by almost two feet!