Track and Field: Boys State Championships, Georgia Olympics XLII (Day 2)

By S. Thomas Coleman
For the AJC

Here are the fastest times in each classification, for each event at the State Track and Field Championship, going into the finals on Saturday:

400 METER RELAY

Class A-Private: Eagle’s Landing Christian Academy, 42.99

Class A-Public: Hancock Central , 42.29

Class AA: Lamar County , 42.86

Class AAA: Appling County , 42.68

Class AAAA: Fayette County, 42.49

Class AAAAA: Creekside, 41.97

Class AAAAAA: Grayson , 42.35

400 METERS

A-Private: Alex Cox, Darlington, 50.11

A-Public: Raytez Jenkins, Central Talbotton, 49.89

AA: Charles Mack, Wesleyan, 50.63

AAA: Quintavious Poole, Washington County, 49.14

AAAA: Ryan Clark, Banneker, 48.95

AAAAA: Darius Statham, Mays, 48.75

AAAAAA: Grant Swinton, Shiloh, 48.76

100 METERS

A-Private: Jalen Myrick, Savannah Christian, 10.97

A-Public: Jerkerious Scott, Terrell County, 10.86

AA: Christian Drake, Pelham, 11.03

AAA: Jamal McDaniel, Chapel Hill, 11.07

AAAA: Brandon Thompson, Chestatee, 11.05

AAAAA: Evan Berry, Creekside, 10.81

AAAAAA: Kirvonte Benson, Marietta, 10.96

110 METER HURDLES

A-Private: Kenny Selmon, Pace Academy, 14.73

A-Public: Dezmond Moran, Jenkins County, 15.39

AA: Lawrence Austin, Lamar County, 15.28

AAA: Kevin Johnson, Appling County, 14.47

AAAA: Taurean Ferguson, Joneboro, 14.50

AAAAA: Myles Hunter, Heritage, 14.52

AAAAAA: Allan Frye, Campbell, 14.52

800 METERS

A-Private: Henry Dwyer, Athens Academy, 1:54.99

A-Public: Bryton Wenzel, Baconton, 2:04.63

AA: Jag Gangemi, Westminster, 1:59.72

AAA: Paul McCloud, Chapel Hill, 1:59.05

AAAA: Andrew Coggins, LaGrange, 1:59.15

AAAAA: Patrick Fleming, Pope, 1:57.13

AAAAAA: Jeremy Hampton, 1:55.13

200 METERS

A-Private: Christian Coleman, Our Lady of Mercy, 22.50

A-Public: Perfect Robinson, Twiggs County, 22.27

AA: Darius Slayton, Greater Atlanta Christian, 22.55

AAA: Darius Freeman, Cedar Grove, 22.12

AAAA: Ryan Clark, Banneker, 21.91

AAAAA: Evan Berry, Creekside, 21.90

AAAAAA: Micheal Cheeks, Mill Creek, 22.07

300 METER HURDLES

A-Private: Kenny Selmon, Pace Academy, 38.99

A-Public: TJ Lowe, Twiggs County, 42.04

AA: Tyrys Darrisaw, Brooks County, 39.56

AAA: Elijah Hayes, Decatur, 39.19

AAAA: Taurean Ferguson, Jonesboro, 39.05

AAAAA: Kevondre Hunt, Northside-Warner Robins, 38.93

AAAAAA: Allan Frye, Campbell, 37.84

3,200 METERS

A-Private: Reilly Friedman, Galloway, 9:38.01

A-Public: Mark Brannen, Jenkins County, 10:33.83

AA: Jordan Flowers, Westminster, 9:47.96

AAA: Austin Sprague, St. Pius, 9:24.57

AAAA: Daniel Navarro, Marist, 9:21.70

AAAAA: Sidney Speir, McIntosh, 9:30.26

AAAAAA: Kenan Farmer, Walton, 9:11.38

1,600 METER RELAY

A-Private: Darlington, 3:25.61

A-Public: Twiggs County, 3:34.77

AA: Wesleyan, 3:26.51

AAA: Cedar Grove, 3:24.77

AAAA: Banneker, 3:22.86

AAAAA: Miller Grove, 3:21.13

AAAAAA: Shiloh, 3:20.47

3 comments Add your comment

NoDistrictLineInDekalb

May 4th, 2013
2:42 pm

Can you give a score of total points update?

Sleeper Athletes

May 5th, 2013
2:22 pm

Our goal here at Sleeper Athletes is to give exposure to these lesser known athletes. This service, available for coaches and parents, will allow them to have their student-athletes properly exposed to colleges around the United States in hopes of receiving a scholarship from any schools that are interested in their particular talents. The main focus of Sleeper Athletes is to service the smaller colleges. Twitter: @SleeperAthletes

River RD. BOYS

May 9th, 2013
5:43 pm

Cedar Grove 4×4 State Champions Good Job Boys 3A Champs .400 Horses Are Back