AAAAA Baseball: Schedule

Friday, May 3

Round 1 (Best of 3)

#1 Pope 11-11, #4 Arabia Mountain 4-5 (Pope wins series 2-0)

#1 East Paulding 2-4, #4 Flowery Branch 1-2 (East Paulding wins series 2-0)

#1 Lakeside-Evans 2-9, #4 Glynn Academy 1-3 (Lakeside wins series 2-0)

#4 Greenbrier 12-4-6, #1 Richmond Hill 3-5-2 (Greenbrier wins series 2-1)

#2 McIntosh 11-2, #3 Harris County 1-0 (McIntosh wins series 2-0)

#1 Gainesville 7-5, #4 Hiram 4-1 (Gainesville wins series 2-0)

#3 Houston County 5-4, #2 Effingham County 2-0 (Houston County wins series 2-0)

#2 Creekview 8-6-8, #3 Lakeside-DeKalb 7-7-4 (Creekview wins series 2-1)

#3 Kell 6-3, #2 North Atlanta 1-1 (Kell wins series 2-0)

#1 Starr’s Mill 10-6, #4 Lee County 0-1 (Starr’s Mill wins series 2-0)

#3 Loganville 12-5, #2 North Paulding 2-3  (Loganville wins series 2-0)

#1 Hardaway 1-4-6, #4 Northgate 0-5-0 (Hardaway wins series 2-1)

#4 Riverwood 3-5, #1 Dunwoody 1-4 (Riverwood wins series 2-0)

#2 Winder-Barrow 8-8-11, #3 South Paulding 2-11-4 (Winder wins series 2-1)

#2 Evans 3-3, #3 Ware County 0-1 (Evans wins series 2-0)

#3 Whitewater 2-4-4, #2 Northside-Columbus 7-1-1 (Whitewater wins series 2-1)

Wednesday, May 8

Round 2 (Best of 3) *If Game 3 needed 5/9

#3 Whitewater 4-7, #1 Lakeside-Evans 3-0 (Whitewater wins series 2-0)

#1 Gainesville 10-3, #2 Creekview 0-0 (Gainesville wins series 2-0)

#4 Greenbrier 16-10, #2 McIntosh 1-5 (Greenbrier wins series 2-0)

#1 East Paulding 7-5-10, #3 Kell 2-9-0 (East Paulding wins series 2-1)

#2 Evans 5-10-7 #1 Hardaway 7-5-6 (Evans wins series 2-1)

#1 Pope 10-6-6, #2 Winder-Barrow 9-10-5 (Pope wins series  2-1)

#1 Starr’s Mill 2-8, #3 Houston County 1-0 (Starr’s Mill wins series 2-0)

#3 Loganville 10-12, #4 Riverwood 0-2 (Loganville wins series 2-0)

Tuesday, May 14

Quarterfinals (Best of 3) *If Game 3 needed 5/15

#3 Whitewater 2-4, #1 Gainesville 1-3 (Whitewater wins series 2-0)

#4 Greenbrier 7-4, #1 East Paulding 3-1 (Greenbrier wins series 2-0)

#1 Pope 10-2-12, #2 Evans 2-12-2 (Pope wins series 2-1)

#1 Starr’s Mill 6-13, #3 Loganville 4-9 (Starr’s Mill wins series 2-0)

Monday, May 20

Semifinals (Best of 3) *If Game 3 needed 5/21

Greenbrier 5-6, Whitewater 4-3 (Greenbrier wins series 2-0)

Pope 0-9-7, Starr’s Mill 14-7-6 (Pope wins series 2-1)

State Championship

Saturday, May 25

Game 1

Pope 11, Greenbrier 7

Game 2

Pope 15, Greenbrier 5

Pope wins State Championship.

Comments are closed.