Archive for April, 2013

50-in-50: Ware County

They may go a bit unnoticed because of their isolation in southeast Georgia, but the Ware County Gators have proven to be one of the state’s most consistent contenders over the past decade in the second-highest classification.

Ware County has no state championships to its credit, but the Gators have made 11 consecutive playoff appearances, including nine in which they reached at least the second round, and have not had a losing season since 2001.

“We don’t really make a big deal out of it, but we do fly under the radar a little bit just because geographically we’re so far away from everybody,” Ware County coach Ed Dudley said. “It does enable us to develop, play some of the AAAAAA schools and get better early in the season.”

Last season, Ware County reached the state championship game for the second time in six seasons, losing to Gainesville 49-13.

“It felt like we were gutted with a big fishing knife,” Dudley said of the loss in the final. “We worked so …

Continue reading 50-in-50: Ware County »

Soccer: State playoffs begin Tuesday

By Stephen Black

Score Atlanta

The state high school soccer playoffs begin Tuesday as the girls Class AAAA, AAAAA and AAAAAA tournaments commence. The boys tournaments will start Wednesday night.

The Class AAAAAA No. 1 Lassiter Trojans are one of the top teams in the nation according to multiple national polls. Under first-year coach Sam Dietrich, the Trojans have rolled up a perfect 16-0-0 record this season with 11 shutouts. Lassiter goalies Justin Shaw, a senior, and Josh Stoll, a sophomore, have allowed just seven goals all season. Three of those came in a narrow 4-3 win over Roswell on March 19. Senior defender Alex Champion and freshman midfielder Munear Abousaud lead the Trojans’ attack.

No. 4 Lambert could face Lassiter in the second round should each advance. Lassiter has been a perennial power in Georgia’s largest classification for years but has broken through for just one state title, which came in 1996. Lambert won the Class AAAAA title last year in one of the …

Continue reading Soccer: State playoffs begin Tuesday »

A-AAAAA Boys Lacrosse: Schedule

Tuesday, May 7

Round 1

Boys

#1 Lovett 18, #4 Fellowship Christian 6

#2 Allatoona 8, #3 Marist 7 (OT)

#3 Pope 12, #2 St. Pius 3

#1 Northview 17, #4 McIntosh 6

#1 Westminster 19, #4 Lakeside-Evans 1

#2 Holy Innocents’ 12, #3 Greater Atlanta Christian 7

#2 Blessed Trinity 13, #3 Whitfield Academy 4

#1 Decatur 20, #4 Kell 4

Friday, May 10

Round 2

#1 Lovett 13, #2 Allatoona 5

#1 Northview 16, #3 Pope 8

#1 Westminster 12, #2 Holy Innocents’ 5

#1 Decatur 13, #2 Blessed Trinity 6

Semifinals

Tuesday, May 14

#1 Northview 17, #1 Lovett 9

#1 Westminster 6 #1 Decatur 5

Saturday, May 18

Championship

#1 Westminster 8, #1 Northview 4

Continue reading A-AAAAA Boys Lacrosse: Schedule »

A-AAAAA Boys Lacrosse: Scores

Tuesday, May 7

Class A-AAAAA

Round 1

Boys

Allatoona 8, Marist 7 (OT)

Blessed Trinity 13, Whitfield Academy 4

Decatur 20, Kell 4

Holy Innocents 12, Greater Atlanta Christian 7

Lovett 18, Fellowship Christian 6

Northview 17, McIntosh 6

Pope 12, St. Pius 3

Westminster 19, Lakeside-Evans 1

Friday, May 10

Decatur 13, Blessed Trinity 6

Lovett 13, Allatoona 5

Northview 16, Pope 8

Westminster 12, Holy Innocents’ 5

Tuesday, May 14

Semifinals

Northview 17, Lovett 9

Westminster 6, Decatur 5

Saturday, May 18

Finals

Westminster 8, Northview 4

Continue reading A-AAAAA Boys Lacrosse: Scores »

A-AAAAA Girls Lacrosse: Schedule

Wednesday, May 8

Round 1

#2 St. Pius 13, #3 Pope 12 (Tue.)

#4Wesleyan at #1 McIntosh

#2 Kell 22, #3 Decatur 3

#4 Columbus at #1 Northview

#1 Westminster 21, #4 Lakeside, Evans 3

#2 Woodward Academy 13, #3 Blessed Trinity 11

#3 Starr’s Mill 12, #2 Cambridge 11

#4 Sprayberry at #1 Marist

Saturday, May 11

Quarterfinals

#1 McIntosh 11, #2 Kell 7

#1 Northview 16, #2 St. Pius 3

#1 Westminster 17, #2 Woodward Academy 7 (Fri.)

#3 Starr’s Mill 12, #4 Sprayberry 7 (OT)

Wednesday, May 15

Semifinals

#1 Westminster 13, #3 Starr’s Mill 7

#1 McIntosh 10, #1 Northview 6

Saturday, May 18

Championship

#1 Westminster 15, #1 McIntosh 7

Continue reading A-AAAAA Girls Lacrosse: Schedule »

A-AAAAA Girls Lacrosse: Scores

Round 1

Tuesday, May 7

St. Pius 13, Pope 12

Wednesday, May 8

Kell 22, Decatur 3

McIntosh 18, Wesleyan 9

Northview 18, Columbus 3

Sprayberry 12, Marist 8

Starr’s Mill 12, Cambridge 11

Westminster 21, Lakeside-Evans 3

Woodward Academy 13, Blessed Trinity 11

Friday, May 10

Quarterfinals

Westminster 17, Woodward Academy 7

Saturday, May 11

Quarterfinals

McIntosh 11, Kell 7

Northview 16, St. Pius 3

Starr’s Mill 12, Sprayberry 7 (OT)

Wednesday, May 15

Semifinals

McIntosh 10, Northview 6

Westminster 13, Starr’s Mill 7

Saturday, May 18

Finals

Westminster 15, McIntosh 7

Continue reading A-AAAAA Girls Lacrosse: Scores »

AAAAAA Boys Lacrosse: Schedule

Wednesday, May 8

Round 1

#1 Centennial 21, #4 East Coweta 5

#1 Harrison 12, #4 Johns Creek 7

#2 Walton 12, #3 Peachtree Ridge 5

#3 Lassiter 15, #2 North Gwinnett 9

#1 Milton 16, #4 Collins Hill 2

#3 Lambert 14, #2 Hillgrove 1

#2 Chattahoochee 18, #3 Kennesaw Mountain 5

#4 Roswell 7, #1 Mill Creek 6

Saturday, May 11

Quarterfinals

#1 Harrison 8, #2 Walton 6

#1 Centennial 13, #3 Lassiter 12

#3 Lambert 11,  #1 Milton 10

#4 Roswell 14,  #2 Chattahoochee 13 (OT)

Wednesday, May 15

Semifinals

#3 Lambert 17, #4 Roswell 6

#1 Centennial 13, #1 Harrison 11

Saturday, May 18

Championship

#1 Centennial 15, #3 Lambert 12

Continue reading AAAAAA Boys Lacrosse: Schedule »

AAAAAA Boys Lacrosse: Scores

Wednesday, May 8

Round 1

Centennial 21, East Coweta 5 (Tue.)

Chattahoochee 18, Kennesaw Mountain 5

Harrison 12, Johns Creek 7

Lambert 14, Hillgrove 1

Lassiter 15, North Gwinnett 9

Milton 16, Collins Hill 2

Roswell 7, Mill Creek 6

Walton 12, Peachtree Ridge 5

Saturday, May 11

Quarterfinals

Centennial 13, Lassiter 12

Harrison 8, Walton 6

Lambert 11, Milton 10

Roswell 14, Chattahoochee 13 (OT)

Wednesday, May 15

Semifinals

Centennial 13, Harrison 11

Lambert 17, Roswell 6

Saturday, May 18

Finals

Centennial 15, Lambert 12

Continue reading AAAAAA Boys Lacrosse: Scores »

AAAAAA Girls Lacrosse: Schedule

Tuesday, May 7

Round 1

Girls

#4 Alpharetta 14, #1 Harrison 9

#2 Walton 15, #3 North Gwinnett 6

#3 Lassiter 19, #2 Peachtree Ridge 5

#1 Centennial 21, #4 Newnan 1

#1 Milton 21, #4 Collins Hill 1

#3 Chattahoochee 12, #2 Kennesaw Mountain 8

#2 West Forsyth 16, #3 Hillgrove 3

#1 Mill Creek 15, #4 Roswell 14

Friday, May 10

Round 2

#2 Walton 12, #4 Alpharetta 2

#3 Lassiter 18, #1 Centennial 2

#1 Milton 19, #3 Chattahoochee 3

#1 Mill Creek 17, #2 West Forsyth 12

Tuesday, May 14

Semifinals

#3 Lassiter 13, #2 Walton 11

#1 Milton 23, #1 Mill Creek 3

Saturday, May 18

Championship

#1 Milton 10, #3 Lassiter 7

Continue reading AAAAAA Girls Lacrosse: Schedule »

AAAAAA Girls Lacrosse: Scores

Tuesday, May 7

Class AAAAAA

Round 1

Girls

Alpharetta 14, Harrison 9

Centennial 21, Newnan 1

Chattahoochee 12, Kennesaw Mountain 8

Lassiter 19, Peachtree Ridge 5

Mill Creek 15, Roswell 14

Milton 21, Collins Hill 1

Walton 15, North Gwinnett 6

West Forsyth 16, Hillgrove 3

Friday, May 10

Lassiter 18, Centennial 2

Mill Creek 17, West Forsyth 12

Milton 19, Chattahoochee 3

Walton 12, Alpharetta 2

Semifinals

Lassiter 13, Walton 11

Milton 23, Mill Creek 3

Saturday, May 18

Finals

Milton 10, Lassiter 7

Continue reading AAAAAA Girls Lacrosse: Scores »

Class A Baseball (Public): Schedule

Friday, May 3

Round 1 (Best of 3)

#16 Lincoln County 7-2-7,  #1 Emanuel County Institute 4-14-3 (Lincoln wins series 2-1)

#5 Gordon Lee 12-17, #12 Irwin County 1-0 (Gordon Lee wins series 2-0)

#13 Turner County 9-9-5, #4 Baconton Charter 6-16-4 (Turner wins series 2-1)

#14 Jenkins County 18-3, #3 Schley County 3-2 (Jenkins County wins series 2-0)

#11 Trion 6-2, #6 Hawkinsville 2-1 (Trion wins series 2-0)

#7 Johnson County 1-3-8, #10 Miller County 3-1-0 (Johnson wins series 2-1)

#9 Treutlen 5-0, #8 Clinch County 3-1 (Treutlen wins series 2-0) (Mon.)

#2 Charlton County 10-5, 15 Marion County 2-0 (Charlton County wins series 2-0) (Mon.)

Wednesday, May 8

Quarterfinals (Best of 3) *If Game 3 needed 5/9

#16 Lincoln County 9-2-5, #9 Treutlen 7-12-6 (Treutlen wins series 2-1)

#5 Gordon Lee 10-12, #13 Turner County 0-2 (Gordon Lee wins series 2-0)

#11 Trion 10-11, #14 Jenkins County 1-1 (Trion wins series 2-0)

#2 Charlton County 11-6, #7 Johnson County 5-3 (Charlton wins series …

Continue reading Class A Baseball (Public): Schedule »

Class A Baseball (Public): Scores

Friday, May 3

Round 1 (Best of 3) *If Game 3 needed 5/4

Gordon Lee 12-17, Irwin County 1-0 (Gordon Lee wins series 2-0)

Jenkins County 18-3, Schley County 3-2 (Jenkins County wins series 2-0)

Lincoln County 7-2,  Emanuel County Institute 4-14 (series tied 1-1)

Miller County 3-1, Johnson County 1-3 (series tied 1-1)

Trion 6-2, Hawkinsville 2-1 (Trion wins series 2-0)

Turner County 9-9, Baconton Charter 6-16 (series tied 1-1)

Monday, May 6

Lincoln County 7, ECI 3 (Lincoln County wins series 2-1)

Treutlen 5-3, Clinch County 0-1 (Treutlen wins series 2-0)

Turner County 5, Baconton Charter 4 (Turner County wins series 2-1)

Johnson County 8, Miller County 0 (Johnson County wins series 2-1)

Charlton County 10-5, Marion County 2-0 (Charlton County wins series 2-0)

Round 2

Wednesday, May 8

Charlton County 11-6, Johnson County 5-3 (Charlton wins series 2-0)

Gordon Lee 10-12,  Turner County 0-2 (Gordon Lee wins series 2-0)

Thursday, May 9

Lincoln County 9-2, Treutlen 7-12 (Series tied …

Continue reading Class A Baseball (Public): Scores »

AA Baseball: Schedule

Friday, May 3

Round 1 (Best of 3)

#2 Union County 7-1-8, #3 Bowdon 1-5-1 (Union County wins series 2-1)

#2 Lovett 11-3, #3 Calhoun 0-1 (Lovett wins series 2-0)

#2 Lamar County 2-4, #3 Cook 0-3 (Lamar County wins series 2-0)

#2 Thomasville 10-8-7, #3 Crawford County 11-3-6 (Thomasville wins series 2-1)

#4 Fitzgerald 5-2, #1 Bleckley County 3-1 (Fitzgerald wins series 2-0)

#1 Pepperell 1-4-2, #4 Greater Atlanta Christian 6-3-0 (Pepperell wins series 2-1)

2 Jeff Davis 6-9, #3 Harlem 5-0 (Jeff Davis wins series 2-0)

#1 Jefferson 10-13, #4 Heard County 3-1 (Jefferson wins series 2-0)

#1 Westside-Augusta 3-5, #4 Metter 1-3 (Westside wins series 2-0)

#1 Westminster 7-9, #4 Model 3-0 (Westminster wins series 2-0)

#1 Berrien 9-15, #4 Putnam County 0-2 (Berrien wins series 2-0)

#3 Rabun County 6-7, #2 Jordan 3-0 (Rabun County wins series 2-0)

#1 Bremen 11-10, #4 Riverside Military 1-1 (Bremen wins series 2-0)

#1 Benedictine 9-12, #4 Screven County 3-4 (Benedictine wins series 2-0)

#3 …

Continue reading AA Baseball: Schedule »

AA Baseball: Scores

Friday, May 3

Round 1 (Best of 3) *If Game 3 needed 5/4

Benedictine 9-12, Screven County 3-4 (Benedictine wins series 2-0)

Bremen 11-10, Riverside Military 1-1 (Bremen wins series 2-0)

Thomasville 10-8, Crawford County 11-3 (series tied 1-1)

Fitzgerald 5-2, Bleckley County 3-1 (Fitzgerald wins series 2-0)

Greater Atlanta Christian 6-3, Pepperell 1-4 (series tied 1-1)

Jefferson 10-13, Heard County 3-1 (Jefferson wins series 2-0)

Lamar County 2-4, Cook 0-3 (Lamar County wins series 2-0)

Lovett 11-3, Calhoun 0-1 (Lovett wins series 2-0)

Rabun County 6, Jordan 3 (Rabun County leads series 1-0)

Union County 7-1, Bowdon 1-5 (Series tied 1-1)

Westminster 7-9, Model 3-0 (Westminster wins series 2-0)

Westside-Augusta 3-5, Metter 1-3 (Westside wins series 2-0)

Berrien 9-15, Putnam County 0-2 (Berrien wins series 2-0)

Toombs County 5-12, Dublin 3-1 (Toombs County wins series 2-0)

Saturday, May 4

Jeff Davis 6-9, Harlem 5-0 (Jeff Davis wins series 2-0)

Thomasville 7, Crawford County 6 …

Continue reading AA Baseball: Scores »

AAA Baseball: Schedule

Friday, May 3

Round 1 (Best of 3)

#1 North Oconee 7-4, #4 Adairsville 0-1 (North Oconee wins series 2-0)

#2 Appling County 7-2, #3 Central-Carrollton 4-0 (Appling County wins series 2-0)

#1 Dodge County 17-15, #4 Central-Macon 5-1 (Dodge wins series 2-0)

#1 Blessed Trinity 15-4, #4 Dawson County 0-2 (Blessed Trinity wins series 2-0)

#1 North Hall 10-6, #4 Decatur 0-2 (North Hall wins series 2-0)

#1 Pierce County 11-2, #4 Haralson 8-0 (Pierce County wins series 2-0)

#2 Thomson 6-3, #3 Jackson 3-2 (Thomson wins series 2-0)

#2 Ringgold 11-4, #3 Jackson County 1-2 (Ringgold wins series 2-0)

#1 Pike County 15-13, #4 Jefferson County 4-0 (Pike County wins series 2-0)

#1 Cartersville 3-8, #4 Morgan County 0-3 (Cartersville wins series 2-0)

#2 Franklin County 10-7, #3 Sonoraville 0-5  (Franklin wins series 2-0)

#3 Southeast Bulloch 7-2-2, #2 Callaway 0-13-5 (Callaway wins series 2-1)

#3 St. Pius 4-1-7, #2 Buford 2-2-4 (St. Pius wins series 2-1)

#2 Peach County 5-0-6, #3 Swainsboro …

Continue reading AAA Baseball: Schedule »