High school football standings through Week 7

Class AAAAAA
Region 1-AAAAAA
Team

Reg.

All

Camden County

2-0

6-0

Lowndes

2-0

6-0

Coffee

1-1

4-2

Colquitt County

1-1

4-2

Brunswick

0-1

3-2

Valdosta

0-1

3-2

Tift County

0-2

2-4

Region 2-AAAAAA
Lovejoy

2-0

5-1

Newton

1-0

1-4

Alcovy

1-1

2-4

Luella

1-1

1-5

Rockdale County

1-1

1-5

Morrow

0-1

1-4

Druid Hills

0-2

2-3

Region 3-AAAAAA
Hughes

0-0

4-1

Newnan

0-0

4-1

Tri-Cities

0-0

2-3

Douglas County

0-0

1-4

East Coweta

0-0

1-4

Westlake

0-0

0-5

Region 4-AAAAAA
McEachern

4-0

4-2

South Cobb

3-0

5-0

Harrison

3-1

4-2

North Cobb

2-1

4-1

Hillgrove

2-1

3-2

Marietta

2-1

3-2

Campbell

0-4

2-4

Kennesaw Mountain

0-4

1-4

Pebblebrook

0-4

0-6

Region 5-AAAAAA
Lassiter

3-0

6-0

Milton

3-0

5-1

Walton

2-1

4-2

Etowah

2-1

3-3

Wheeler

1-2

4-2

Woodstock

1-2

1-5

Cherokee

0-3

1-5

Roswell

0-3

1-5

Region 6-AAAAAA
Johns Creek

2-0

5-0

Lambert

2-0

5-0

West Forsyth

2-0

5-0

Chattahoochee

1-1

3-2

Alpharetta

1-1

2-3

North Forsyth

0-2

3-2

South Forsyth

0-2

3-2

Centennial

0-2

0-5

Region 7-AAAAAA
Norcross

4-0

6-0

Collins Hill

3-0

4-1

Mill Creek

3-1

4-2

North Gwinnett

2-1

4-1

Peachtree Ridge

2-2

2-4

Mountain View

1-2

2-3

Duluth

1-3

2-4

Meadowcreek

0-3

0-5

Habersham Central

0-4

0-6

Region 8-AAAAAA
South Gwinnett

4-0

5-1

Parkview

3-0

4-1

Grayson

3-1

5-1

Brookwood

2-1

3-2

Archer

2-2

4-2

Central Gwinnett

1-2

3-2

Shiloh

1-3

3-3

Berkmar

0-3

1-4

Dacula

0-4

0-6

Class AAAAA
Region 1-AAAAA
Lee County

1-0

6-0

Thomas Co. Central

1-0

5-1

Northside (Col.)

0-0

2-2-1

Harris County

0-0

1-4

Bainbridge

0-1

3-2

Hardaway

0-1

2-4

Region 2-AAAAA
Northside (W.R.)

2-0

5-0

Warner Robins

2-0

4-1

Evans

1-1

3-2

Jones County

1-1

3-2

Lakeside (Evans)

1-1

2-3

Grovetown

1-1

1-4

Houston County

0-2

2-3

Greenbrier

0-2

1-4

Region 3-AAAAA
Richmond Hill

2-0

5-0

Jenkins

2-0

4-1

Ware County

2-0

4-1

Effingham County

2-0

3-2

Glynn Academy

0-2

2-3

Bradwell Institute

0-2

0-5

Groves

0-2

0-5

Windsor Forest

0-2

0-5

Region 4-AAAAA Div. A
Drew

1-0

4-1

Union Grove

1-0

4-1

Mundy’s Mill

1-0

1-4

Ola

0-1

1-4

Forest Park

0-1

0-5

Mt. Zion (Jonesboro)

0-1

0-5

Region 4-AAAAA Div. B
Whitewater

1-0

5-1

Creekside

1-0

4-2

McIntosh

0-0

4-1

Northgate

0-1

2-4

Starr’s Mill

0-1

2-4

Region 5-AAAAA
Allatoona

6-0

6-0

East Paulding

5-0

5-0

North Paulding

5-1

5-1

Rome

4-1

4-1

Hiram

3-2

3-2

South Paulding

2-3

2-3

Villa Rica

2-3

2-3

New Manchester

2-5

2-5

Woodland (Carters.)

1-5

1-5

Paulding County

1-6

1-6

Lithia Springs

0-5

0-5

Region 6-AAAAA
M.L. King

4-0

5-0

Tucker

4-0

5-0

Stephenson

4-0

4-0

Miller Grove

3-1

4-1

Southwest DeKalb

2-2

3-2

Mays

2-2

2-3

Lakeside (Atlanta)

1-3

1-4

Arabia Mountain

0-4

1-4

Dunwoody

0-4

0-5

North Atlanta

0-4

0-5

*Clarkston

2-4

Region 7-AAAAA Div. A
Creekview

1-0

4-1

Forsyth Central

1-0

1-4

Northview

1-0

1-4

Sequoyah

0-1

2-3

Cambridge

0-1

0-5

North Springs

0-1

0-5

Region 7-AAAAA Div. B
Kell

1-0

5-1

Pope

1-0

4-2

Sprayberry

0-0

1-4

Riverwood

0-1

5-1

Osborne

0-1

1-5

Region 8-AAAAA
Gainesville

4-0

5-1

Flowery Branch

4-0

4-2

Clarke Central

3-0

3-2

Heritage (Conyers)

3-1

5-1

Cedar Shoals

1-3

3-3

Salem

1-3

2-4

Apalachee

0-3

1-4

Loganville

0-3

1-4

Winder-Barrow

0-3

0-5

Class AAAA
Region 1-AAAA
Americus-Sumter

2-0

4-1

Cairo

2-0

3-2

Monroe

1-1

3-2

Westover

1-1

2-3

Worth County

1-1

2-3

Crisp County

1-1

1-4

Albany

0-2

1-4

Dougherty

0-2

0-5

Region 2-AAAA
Westside (Macon)

3-0

5-1

Baldwin

3-0

4-2

Mary Persons

2-1

4-2

Veterans

2-1

3-3

Perry

1-2

3-3

West Laurens

1-2

3-3

Rutland

0-3

2-4

Howard

0-3

0-6

Region 3-AAAA Div. A
Liberty County

0-0

5-1

Statesboro

0-0

5-1

South Effingham

0-0

4-2

Wayne County

0-0

2-3-1

Region 3-AAAA Div. B
Burke County

2-0

5-1

Richmond Academy

1-0

2-3

Butler

1-0

1-4

Glenn Hills

0-1

1-4

Cross Creek

0-1

0-5

Hephzibah

0-2

0-6

Region 4-AAAA Div. A
Locust Grove

1-0

5-1

Stockbridge

1-0

5-1

Woodland (Stock.)

0-0

1-4

Dutchtown

0-1

4-2

Eagle’s Landing

0-1

0-6

Region 4-AAAA Div. B
Griffin

2-0

5-1

Upson-Lee

1-0

3-2

Jonesboro

1-1

5-1

Riverdale

1-1

4-2

Spalding

0-1

1-3-1

North Clayton

0-2

0-6

Region 5-AAAA
Sandy Creek

2-0

5-0

Carrollton

2-0

3-2

LaGrange

2-0

3-2

Shaw

1-1

3-2

Troup

1-1

1-4

Alexander

0-2

0-5

Columbus

0-2

0-5

Fayette County

0-2

0-5

Region 6-AAAA Div. A
Chamblee

1-0

5-0

Marist

1-0

4-1

Lithonia

1-0

1-4

Columbia

0-1

2-3

Redan

0-1

1-4

Stone Mountain

0-1

1-4

Region 6-AAAA Div. B
Carver (Atlanta)

1-0

5-0

Washington

1-0

5-0

Grady

1-0

4-1

South Atlanta

0-1

3-2

Banneker

0-1

2-3

Therrell

0-1

0-5

Region 7-AAAA Div. A
Pickens

1-0

3-2

River Ridge

1-0

2-4

Gilmer

0-0

4-1

Cass

0-1

4-2

Cedartown

0-1

4-2

Region 7-AAAA Div. B
Northwest Whitfield

1-0

4-1

Ridgeland

1-0

4-1

Southeast Whitfield

1-0

1-4

Dalton

0-1

2-3

Heritage (Ringgold)

0-1

0-5

LaFayette

0-1

0-5

Region 8-AAAA
Monroe Area

2-0

5-0

Chestatee

2-0

4-1

Stephens County

1-1

4-1

Eastside

1-1

3-2

Lanier

1-1

3-2

Lumpkin County

1-1

1-4

Walnut Grove

0-2

1-4

Madison County

0-2

0-5

*Johnson (Gainesville)

3-3

Class AAA
Region 1-AAA
Pierce County

3-0

5-1

Appling County

2-1

4-1-1

Tattnall County

2-1

3-3

Southeast Bulloch

1-1

3-2

Beach

1-1

1-4

Johnson (Savannah)

1-1

1-4

Brantley County

0-2

1-4

Savannah

0-3

1-5

Region 2-AAA
Central (Macon)

2-0

2-4

Peach County

1-0

5-0

Carver (Columbus)

1-0

4-1

Jackson

1-1

4-2

Pike County

1-1

3-3

Henry County

0-2

1-5

Southwest

0-2

1-5

Region 3-AAA
Jefferson County

1-0

3-3

Thomson

0-0

6-0

Washington County

0-0

6-0

Swainsboro

0-0

3-2

Dodge County

0-1

3-3

Region 4-AAA
Central (Carrollton)

3-0

4-2

Callaway

2-0

4-1

B.E.S.T. Academy

1-1

2-3

Chapel Hill

1-1

2-3

Rockmart

1-1

2-3

Haralson County

1-2

3-3

Jackson (Atlanta)

0-2

2-3

Douglass

0-2

1-4

Region 5-AAA
Cartersville

3-0

6-0

Gordon Central

3-0

6-0

Adairsville

2-1

4-2

Lakeview-Ft. Ogle.

1-2

4-2

North Murray

1-2

4-2

Ringgold

1-2

3-3

Coahulla Creek

1-2

2-4

Sonoraville

0-3

1-5

Region 6-AAA
St. Pius

2-0

5-1

Cedar Grove

2-0

4-2

Blessed Trinity

1-0

4-1

Woodward Academy

1-1

4-2

McNair

0-1

3-2

Decatur

0-2

3-3

Towers

0-2

0-6

*Cross Keys

0-5

Region 7-AAA
Buford

2-0

4-1

North Hall

2-0

4-1

White County

2-0

4-1

Dawson County

2-1

4-2

Fannin County

1-1

1-4

West Hall

1-2

2-4

East Hall

0-3

2-4

Banks County

0-3

1-5

Region 8-AAA
North Oconee

2-0

4-1

Elbert County

2-0

3-2

Hart County

2-0

2-3

Jackson County

2-1

4-2

Morgan County

1-1

4-1

Franklin County

0-2

1-4

Oconee County

0-2

1-4

East Jackson

0-3

0-6

Class AA
Region 1-AA
Brooks County

2-0

6-0

Fitzgerald

2-0

5-1

Cook

1-1

4-1

Early County

1-1

4-2

Berrien

0-1

2-3

Pelham

0-1

1-4

Thomasville

0-2

1-5

Region 2-AA
Vidalia

5-0

6-0

Benedictine

4-1

5-1

Bacon County

4-1

4-2

McIntosh Co. Acad.

4-1

4-2

Toombs County

3-2

4-2

Long County

2-3

3-3

Jeff Davis

1-4

2-4

Bryan County

1-4

1-5

Metter

1-4

1-5

Atkinson County

0-5

0-6

Region 3-AA
Screven County

2-0

5-1

Westside (Augusta)

2-0

5-1

East Laurens

2-0

4-2

Laney

0-1

2-3

Josey

0-1

1-4

Harlem

0-2

1-5

Dublin

0-2

0-6

Region 4-AA
Lamar County

2-0

4-0-1

Bleckley County

2-0

4-1

Macon County

2-0

2-3

Northeast

1-1

4-1

Taylor County

1-1

3-2

Putnam County

1-2

2-4

Monticello

0-2

1-4

Crawford County

0-3

0-6

Region 5-AA
Heard County

3-0

5-0

Manchester

3-0

4-1

Bowdon

3-1

5-1

Spencer

2-1

2-3

Bremen

2-2

3-3

Kendrick

2-2

2-4

Temple

1-3

1-5

Chattahoochee Co.

0-3

2-3

Jordan

0-4

0-6

Region 6-AA
Greater Atl. Christian

0-0

4-2

Wesleyan

0-0

3-3

Hapeville

0-0

2-3

Lovett

0-0

2-4

Westminster

0-0

2-4

Region 7-AA
Calhoun

2-0

5-0

Model

2-0

3-2

Pepperell

2-0

2-3

Armuchee

1-1

1-4

Chattooga

1-1

1-4

Coosa

0-2

0-5

Dade County

0-2

0-5

Murray County

0-2

0-5

Region 8-AA
Jefferson

2-0

4-1

Rabun County

2-0

4-1

Washington-Wilkes

2-1

5-1

Union County

1-1

4-1

Oglethorpe County

1-1

3-2

Greene County

1-1

1-4

Social Circle

0-2

0-5

Riverside Military

0-3

0-5

Class A
Region 1-A
Miller County

2-0

5-1

Seminole County

1-0

3-2

Randolph-Clay

1-1

3-2

Terrell County

1-1

3-3

Mitchell County

1-1

2-4

Stewart County

0-1

0-5

Calhoun County

0-2

1-5

*Baconton

3-4

Region 2-A
Turner County

2-0

5-1

Clinch County

1-0

3-2

Irwin County

1-0

3-2

Wilcox County

1-1

3-2

Charlton County

1-1

3-3

Telfair County

0-2

3-3

Lanier County

0-2

2-4

Region 3-A Div. A
Calvary Day

1-0

5-0

Jenkins County

1-0

3-2

Savannah Christian

1-0

3-2

Claxton

0-1

3-2

Sav. Country Day

0-1

1-4

Portal

0-1

0-5

Region 3-A Div. B
Emanuel Co. Institute

1-0

5-1

Treutlen

1-0

3-2

Johnson County

0-0

4-1

Wheeler County

0-1

0-5

Montgomery County

0-1

0-6

Region 4-A
Dooly County

2-0

4-1

Marion County

2-0

4-1

Pacelli

1-1

4-1

Brookstone

1-1

3-2

Greenville

1-1

3-2

Hawkinsville

1-1

1-4

Central (Talbotton)

0-2

0-5

Schley County

0-2

0-5

Region 5-A
Landmark Christian

2-0

4-2

Eagle’s Land. Christ.

1-0

4-1

Our Lady of Mercy

1-1

4-2

Holy Innocents’

1-1

3-3

Pace Academy

1-1

2-4

Strong Rock Christian

0-1

3-2

Mount Vernon Presb.

0-2

2-4

Region 6-A Div. A
Gordon Lee

2-0

5-1

Darlington

1-0

3-2

Christian Heritage

1-1

4-2

Mt. Zion (Carroll)

1-1

2-3

Trion

0-1

4-1

SW Atlanta Christian

0-2

0-6

Region 6-A Div. B
Walker

1-0

5-0

Whitefield Academy

1-0

3-2

Mt. Paran Christian

1-0

1-4

King’s Ridge

0-1

3-2

Mt. Pisgah Christian

0-1

3-2

Fellowship Christian

0-1

1-4

*North Cobb Christian

2-3

*St. Francis

2-4

Region 7-A
Aquinas

2-0

5-0

Lincoln County

2-0

4-1

Wilkinson County

2-0

3-2

First Presbyterian

1-1

3-2

Hancock Central

1-1

3-2

Georgia Military

0-2

3-2

Twiggs County

0-2

1-4

Warren County

0-2

1-4

*Glascock County

1-5

Region 8-A
George Walton Acad.

2-0

5-1

Athens Academy

1-0

5-0

Pinecrest Academy

1-0

3-1

Prince Ave. Christian

1-1

5-1

Athens Christian

1-1

2-4

Commerce

0-2

4-2

Hebron Christian

0-2

1-4

*Rabun Gap

1-0

*Lakeview Academy

2-2

*Providence Christian

0-0

*Towns County

0-6

* Indicates teams not playing a region schedule

Comments are closed.