High school football standings after Week 6

Class AAAAAA
Region 1-AAAAAA
Team

Reg.

All

Camden County

1-0

5-0

Lowndes

1-0

5-0

Coffee

1-0

4-1

Brunswick

0-0

3-1

Colquitt County

0-1

3-2

Valdosta

0-1

3-2

Tift County

0-1

2-3

Region 2-AAAAAA
Lovejoy

1-0

4-1

Alcovy

1-0

2-3

Rockdale County

1-0

1-4

Newton

0-0

0-4

Druid Hills

0-1

2-2

Morrow

0-1

1-4

Luella

0-1

0-5

Region 3-AAAAAA
Hughes

0-0

4-1

Newnan

0-0

4-1

Tri-Cities

0-0

2-3

Douglas County

0-0

1-4

East Coweta

0-0

1-4

Westlake

0-0

0-5

Region 4-AAAAAA
McEachern

3-0

3-2

North Cobb

2-0

4-0

South Cobb

2-0

4-0

Harrison

2-1

3-2

Marietta

2-1

3-2

Hillgrove

1-1

2-2

Campbell

0-3

2-3

Kennesaw Mountain

0-3

1-3

Pebblebrook

0-3

0-5

Region 5-AAAAAA
Lassiter

2-0

5-0

Milton

2-0

4-1

Walton

2-0

4-1

Etowah

2-0

3-2

Wheeler

0-2

3-2

Cherokee

0-2

1-4

Roswell

0-2

1-4

Woodstock

0-2

0-5

Region 6-AAAAAA
Johns Creek

2-0

5-0

Lambert

2-0

5-0

West Forsyth

2-0

5-0

Chattahoochee

1-1

3-2

Alpharetta

1-1

2-3

North Forsyth

0-2

3-2

South Forsyth

0-2

3-2

Centennial

0-2

0-5

Region 7-AAAAAA
Norcross

3-0

5-0

Collins Hill

2-0

3-1

Mill Creek

2-1

3-2

Peachtree Ridge

2-1

2-3

North Gwinnett

1-1

3-1

Duluth

1-2

2-3

Mountain View

1-2

2-3

Meadowcreek

0-2

0-4

Habersham Central

0-3

0-5

Region 8-AAAAAA
Parkview

3-0

4-1

South Gwinnett

3-0

4-1

Grayson

2-1

4-1

Central Gwinnett

1-1

3-1

Brookwood

1-1

2-2

Archer

1-2

3-2

Shiloh

1-2

3-2

Berkmar

0-2

1-3

Dacula

0-3

0-5

Class AAAAA
Region 1-AAAAA
Lee County

0-0

5-0

Thomas Co. Central

0-0

4-1

Bainbridge

0-0

3-1

Northside (Col.)

0-0

2-2-1

Hardaway

0-0

2-3

Harris County

0-0

1-4

Region 2-AAAAA
Northside (W.R.)

1-0

4-0

Jones County

1-0

3-1

Warner Robins

1-0

3-1

Grovetown

1-0

1-3

Evans

0-1

2-2

Houston County

0-1

2-2

Greenbrier

0-1

1-3

Lakeside (Evans)

0-1

1-3

Region 3-AAAAA
Richmond Hill

1-0

4-0

Jenkins

1-0

3-1

Ware County

1-0

3-1

Effingham County

1-0

2-2

Glynn Academy

0-1

2-2

Bradwell Institute

0-1

0-4

Groves

0-1

0-4

Windsor Forest

0-1

0-4

Region 4-AAAAA Div. A
Drew

0-0

3-1

Union Grove

0-0

3-1

Ola

0-0

1-3

Forest Park

0-0

0-4

Mt. Zion (Jonesboro)

0-0

0-4

Mundy’s Mill

0-0

0-4

Region 4-AAAAA Div. B
McIntosh

0-0

4-1

Whitewater

0-0

4-1

Creekside

0-0

3-2

Northgate

0-0

2-3

Starr’s Mill

0-0

2-3

Region 5-AAAAA
Allatoona

5-0

5-0

East Paulding

5-0

5-0

North Paulding

4-1

4-1

Rome

3-1

3-1

Hiram

2-2

2-2

South Paulding

2-2

2-2

New Manchester

2-4

2-4

Villa Rica

1-3

1-3

Woodland (Carters.)

1-4

1-4

Paulding County

1-5

1-5

Lithia Springs

0-4

0-4

Region 6-AAAAA
M.L. King

4-0

5-0

Tucker

4-0

5-0

Stephenson

4-0

4-0

Miller Grove

3-1

4-1

Southwest DeKalb

2-2

3-2

Mays

2-2

2-3

Lakeside (Atlanta)

1-3

1-4

Arabia Mountain

0-4

1-4

Dunwoody

0-4

0-5

North Atlanta

0-4

0-5

*Clarkston

2-4

Region 7-AAAAA Div. A
Creekview

0-0

3-1

Sequoyah

0-0

2-2

Cambridge

0-0

0-4

Forsyth Central

0-0

0-4

North Springs

0-0

0-4

Northview

0-0

0-4

Region 7-AAAAA Div. B
Riverwood

0-0

5-0

Kell

0-0

4-1

Pope

0-0

3-2

Osborne

0-0

1-4

Sprayberry

0-0

1-4

Region 8-AAAAA
Gainesville

3-0

4-1

Flowery Branch

3-0

3-2

Clarke Central

2-0

2-2

Heritage (Conyers)

2-1

4-1

Cedar Shoals

1-2

3-2

Salem

1-2

2-3

Apalachee

0-2

1-3

Winder-Barrow

0-2

0-4

Loganville

0-3

1-4

Class AAAA
Region 1-AAAA
Americus-Sumter

2-0

4-1

Cairo

2-0

3-2

Monroe

1-1

3-2

Westover

1-1

2-3

Worth County

1-1

2-3

Crisp County

1-1

1-4

Albany

0-2

1-4

Dougherty

0-2

0-5

Region 2-AAAA
Mary Persons

2-0

4-1

Westside (Macon)

2-0

4-1

Baldwin

2-0

3-2

West Laurens

1-1

3-2

Veterans

1-1

2-3

Perry

0-2

2-3

Rutland

0-2

2-3

Howard

0-2

0-5

Region 3-AAAA Div. A
Liberty County

0-0

4-1

Statesboro

0-0

4-1

South Effingham

0-0

3-2

Wayne County

0-0

2-2-1

Region 3-AAAA Div. B
Burke County

2-0

4-1

Richmond Academy

1-0

2-3

Butler

0-0

0-4

Glenn Hills

0-1

1-3

Cross Creek

0-1

0-4

Hephzibah

0-1

0-5

Region 4-AAAA Div. A
Dutchtown

0-0

4-1

Locust Grove

0-0

4-1

Stockbridge

0-0

4-1

Woodland (Stock.)

0-0

1-4

Eagle’s Landing

0-0

0-5

Region 4-AAAA Div. B
Griffin

1-0

4-1

Riverdale

1-0

4-1

Upson-Lee

0-0

2-2

Spalding

0-0

1-2-1

Jonesboro

0-1

4-1

North Clayton

0-1

0-5

Region 5-AAAA
Sandy Creek

1-0

4-0

Carrollton

1-0

2-2

LaGrange

1-0

2-2

Troup

1-0

1-3

Shaw

0-1

2-2

Alexander

0-1

0-4

Columbus

0-1

0-4

Fayette County

0-1

0-4

Region 6-AAAA Div. A
Chamblee

0-0

4-0

Marist

0-0

3-1

Columbia

0-0

2-2

Redan

0-0

1-3

Stone Mountain

0-0

1-3

Lithonia

0-0

0-4

Region 6-AAAA Div. B
Carver (Atlanta)

0-0

4-0

Washington

0-0

4-0

Grady

0-0

3-1

South Atlanta

0-0

3-1

Banneker

0-0

2-2

Therrell

0-0

0-4

Region 7-AAAA Div. A
Cass

0-0

4-1

Cedartown

0-0

4-1

Gilmer

0-0

4-1

Pickens

0-0

2-2

River Ridge

0-0

1-4

Region 7-AAAA Div. B
Northwest Whitfield

0-0

3-1

Ridgeland

0-0

3-1

Dalton

0-0

2-2

Heritage (Ringgold)

0-0

0-4

LaFayette

0-0

0-4

Southeast Whitfield

0-0

0-4

Region 8-AAAA
Monroe Area

2-0

5-0

Chestatee

2-0

3-1

Stephens County

1-1

4-1

Eastside

1-1

3-2

Lanier

1-1

3-2

Lumpkin County

1-1

1-4

Walnut Grove

0-2

1-4

Madison County

0-2

0-5

*Johnson (Gainesville)

3-2

Class AAA
Region 1-AAA
Appling County

2-0

4-0-1

Pierce County

2-0

4-1

Tattnall County

1-1

2-3

Beach

1-1

1-4

Johnson (Savannah)

1-1

1-4

Southeast Bulloch

0-1

2-2

Brantley County

0-1

1-3

Savannah

0-2

1-4

Region 2-AAA
Carver (Columbus)

1-0

4-1

Jackson

1-0

4-1

Central (Macon)

1-0

1-4

Peach County

0-0

4-0

Pike County

0-1

2-3

Henry County

0-1

1-4

Southwest

0-1

1-4

Region 3-AAA
Thomson

0-0

5-0

Washington County

0-0

5-0

Swainsboro

0-0

3-1

Dodge County

0-0

3-2

Jefferson County

0-0

2-3

Region 4-AAA
Central (Carrollton)

3-0

4-2

Callaway

1-0

3-1

Chapel Hill

1-0

2-2

Haralson County

1-1

3-2

Jackson (Atlanta)

0-1

2-2

B.E.S.T. Academy

0-1

1-3

Rockmart

0-1

1-3

Douglass

0-2

1-4

Region 5-AAA
Cartersville

2-0

5-0

Gordon Central

2-0

5-0

Lakeview-Ft. Ogle.

1-1

4-1

North Murray

1-1

4-1

Adairsville

1-1

3-2

Coahulla Creek

1-1

2-3

Ringgold

0-2

2-3

Sonoraville

0-2

1-4

Region 6-AAA
Blessed Trinity

1-0

4-1

St. Pius

1-0

4-1

Cedar Grove

1-0

3-2

McNair

0-0

3-1

Decatur

0-1

3-2

Woodward Academy

0-1

3-2

Towers

0-1

0-5

*Cross Keys

0-4

Region 7-AAA
White County

2-0

4-1

Buford

1-0

3-1

North Hall

1-0

3-1

Dawson County

1-1

3-2

West Hall

1-1

2-3

Fannin County

1-1

1-4

East Hall

0-2

2-3

Banks County

0-2

1-4

Region 8-AAA
Morgan County

1-0

4-0

North Oconee

1-0

3-1

Elbert County

1-0

2-2

Hart County

1-0

1-3

Jackson County

1-1

3-2

Franklin County

0-1

1-3

Oconee County

0-1

1-3

East Jackson

0-2

0-5

Class AA
Region 1-AA
Brooks County

1-0

5-0

Cook

1-0

4-0

Fitzgerald

1-0

4-1

Berrien

0-0

2-2

Early County

0-1

3-2

Pelham

0-1

1-4

Thomasville

0-1

1-4

Region 2-AA
Vidalia

4-0

5-0

Benedictine

3-1

4-1

Toombs County

3-1

4-1

Bacon County

3-1

3-2

McIntosh Co. Acad.

3-1

3-2

Long County

2-2

3-2

Jeff Davis

1-3

2-3

Bryan County

1-3

1-4

Atkinson County

0-4

0-5

Metter

0-4

0-5

Region 3-AA
Screven County

1-0

4-1

Westside (Augusta)

1-0

4-1

East Laurens

1-0

3-2

Laney

0-0

2-2

Harlem

0-1

1-4

Josey

0-1

1-4

Dublin

0-1

0-5

Region 4-AA
Northeast

1-0

4-0

Lamar County

1-0

3-0-1

Bleckley County

1-0

3-1

Macon County

1-0

1-3

Putnam County

1-1

2-3

Taylor County

0-1

2-2

Monticello

0-1

1-3

Crawford County

0-2

0-5

Region 5-AA
Heard County

2-0

4-0

Manchester

2-0

3-1

Bowdon

2-1

4-1

Bremen

2-1

3-2

Spencer

2-1

2-3

Kendrick

1-2

1-4

Temple

1-2

1-4

Chattahoochee Co.

0-2

2-2

Jordan

0-3

0-5

Region 6-AA
Greater Atl. Christian

0-0

4-1

Wesleyan

0-0

3-2

Hapeville

0-0

2-3

Lovett

0-0

2-3

Westminster

0-0

2-4

Region 7-AA
Calhoun

2-0

5-0

Model

2-0

3-2

Pepperell

2-0

2-3

Armuchee

1-1

1-4

Chattooga

1-1

1-4

Coosa

0-2

0-5

Dade County

0-2

0-5

Murray County

0-2

0-5

Region 8-AA
Washington-Wilkes

2-0

5-0

Jefferson

1-0

3-1

Oglethorpe County

1-0

3-1

Rabun County

1-0

3-1

Union County

0-1

3-1

Greene County

0-1

0-4

Social Circle

0-1

0-4

Riverside Military

0-2

0-4

Class A
Region 1-A
Miller County

1-0

4-1

Randolph-Clay

1-0

3-1

Terrell County

1-0

3-2

Seminole County

0-0

2-2

Calhoun County

0-1

1-4

Mitchell County

0-1

1-4

Stewart County

0-1

0-5

*Baconton

2-4

Region 2-A
Turner County

1-0

4-1

Charlton County

1-0

3-2

Clinch County

1-0

3-2

Irwin County

0-0

2-2

Telfair County

0-1

3-2

Wilcox County

0-1

2-2

Lanier County

0-1

2-3

Region 3-A Div. A
Calvary Day

0-0

4-0

Claxton

0-0

3-1

Jenkins County

0-0

2-2

Savannah Christian

0-0

2-2

Sav. Country Day

0-0

1-3

Portal

0-0

0-4

Region 3-A Div. B
Emanuel Co. Institute

0-0

4-1

Johnson County

0-0

4-1

Treutlen

0-0

2-2

Wheeler County

0-0

0-4

Montgomery County

0-0

0-5

Region 4-A
Pacelli

1-0

4-0

Dooly County

1-0

3-1

Marion County

1-0

3-1

Hawkinsville

1-0

1-3

Brookstone

0-1

2-2

Greenville

0-1

2-2

Central (Talbotton)

0-1

0-4

Schley County

0-1

0-4

Region 5-A
Eagle’s Land. Christ.

1-0

4-1

Our Lady of Mercy

1-0

4-1

Landmark Christian

1-0

3-2

Strong Rock Christian

0-0

3-1

Holy Innocents’

0-1

2-3

Mount Vernon Presb.

0-1

2-3

Pace Academy

0-1

1-4

Region 6-A Div. A
Christian Heritage

1-0

4-1

Gordon Lee

1-0

4-1

Darlington

1-0

3-2

Trion

0-1

3-1

Mt. Zion (Carroll)

0-1

1-3

SW Atlanta Christian

0-1

0-5

Region 6-A Div. B
Walker

0-0

4-0

King’s Ridge

0-0

3-1

Mt. Pisgah Christian

0-0

3-1

Whitefield Academy

0-0

2-2

Fellowship Christian

0-0

1-3

Mt. Paran Christian

0-0

0-4

*North Cobb Christian

2-2

*St. Francis

1-4

Region 7-A
Aquinas

1-0

4-0

Hancock Central

1-0

3-1

Lincoln County

1-0

3-1

Wilkinson County

1-0

2-2

Georgia Military

0-1

3-1

First Presbyterian

0-1

2-2

Twiggs County

0-1

1-3

Warren County

0-1

1-3

*Glascock County

1-4

Region 8-A
Prince Ave. Christian

1-0

5-0

George Walton Acad.

1-0

4-1

Pinecrest Academy

1-0

3-1

Athens Academy

0-0

4-0

Commerce

0-1

4-1

Hebron Christian

0-1

1-3

Athens Christian

0-1

1-4

*Rabun Gap

1-0

*Lakeview Academy

2-2

*Providence Christian

0-0

*Towns County

0-5

* Indicates teams not playing a region schedule

11 comments Add your comment

kidsballcoach

October 2nd, 2012
1:58 pm

HOW IN THIS WORLD COULD BT BE RANKED OVER SPX IN 6-AAA!

RAIDER FAN

October 2nd, 2012
2:36 pm

@kidsballcoach…I had the same ? about Allatoona and E.P. in 5AAAAA. It seems that only the overall wins/loses are taken into account for these rankings. When two are more teams have the same record they are simply listed in alphabetical order. Hope this explains it.

Camden74

October 2nd, 2012
3:38 pm

Go Camden County Wildcats! :-D

Region 7-AAA

October 2nd, 2012
10:28 pm

kidsballcoach… I believe both teams have identical records in both overall and region standings. It is usually just posted in alphabetical order for tied teams. This isn’t a power ranking or anything.

shimshawne

October 3rd, 2012
9:12 am

Here comes a young McEachern team!

Jamaal Zanders

October 3rd, 2012
10:11 am

Dooly County’s record is 3-1 not 2-2

kidsballcoach

October 3rd, 2012
1:24 pm

All, Thanks for the feedback but it is pretty poor method. In this same paper SPX is #1 in their region and 5th in AAA. Max Preps has SPX at 4 and BT 8.
1. Buford (86.04)
2. Peach County (83.69)
3. Thomson (78.64)
4. Carver (Columbus) (76.67)
5. St. Pius X (76.3)
6. Washington County (75.2)
7. Woodward Academy (64.04)
8. Blessed Trinity (63.75)

Posted: Yesterday 5:35 PM
MaxPreps Top 25 AAA Rankings as of 10/2…
# School Rec. Lea Rec. Rating Str.
1 Peach County (Fort Valley) 4-0 0-0 50.8 22.2
2 Thomson 5-0 0-0 48.5 30.5
3 Washington County (Sandersville) 5-0 0-0 44.5 21.6
4 St. Pius X Catholic (Atlanta) 4-1 1-0 41.6 17.7
5 Buford 3-1 1-0 39.3 20.1
6 Carver (Columbus) 4-1 1-0 33.7 19
7 Cartersville 5-0 2-0 32.1 7.7
8 Blessed Trinity (Roswell)

GHSF Daily

October 3rd, 2012
4:16 pm

You are correct, Jamaal. The correction has been made. Thanks.

GHSF Daily

October 3rd, 2012
4:42 pm

@kidsballcoach … Sorry you’re having difficulty grasping this complex issue. What’s listed above are the standings, NOT any kind of rankings, predictions or projections. In case you aren’t aware, there is a difference. The teams are listed by region record first, overall record second, and then alphabetical. Nothing more, nothing less.

Ben Dover

October 3rd, 2012
7:31 pm

Alphabetical order only….

George B

October 3rd, 2012
9:11 pm

From one SPX guy to possibly another: give it a rest. You make us look like a bunch of knuckle dragging dawg fans