GHSA track results after Friday’s second day

 

Scores after Day 2

Classification: A

3200 METER RUN

Place Name School Time Points

1 Luke Baker Eagle’s Landing Christian (7-A) 9:41.190 10

2 Matt Lethbridge Our Lady of Mercy (5-A) 9:58.460 8

3 Ian Rogan Prince Avenue Christian (8-A) 10:03.250 6

4 Darryn Hutchinson Mt. Paran Christian (5-A) 10:09.860 5

5 Malcolm Brooks Taliaferro County (4-A) 10:26.350 4

6 Jonathan Preg Providence Christian (7-A) 10:31.270 3

7 Kyle Scott Savannah Country Day (3-A) 10:34.220 2

8 Colin Bishoff Athens Christian (8-A) 10:35.760 1

9 Abraham Dixon Marion County (2-A) 10:57.880 0

10 Jesse Baker Darlington (6-A) 11:08.280 0

11 Jaymes Turner Schley County (2-A) 11:17.280 0

12 Sam Caldwell Bremen (6-A) 11:19.050 0

13 Ian Tierney Aquinas (4-A) 11:31.330 0

14 Ryan Thomas Calvary Day School (3-A) 11:50.470 0

15 Kelly Medders Bacon County (1-A) 12:37.830 0

16 Josh Stalvey Clinch County (1-A) 13:20.150 0

 

Team Results

1. Athens Christian 53

2. Our Lady of Mercy 28

3. Bremen 19

4. Eagle’s Landing Christian 17

4. Gordon Lee 17

5. Whitefield Academy 16

6. Warren County 14.5

7. Taliaferro County 14

8. Schley County 13

9. Prince Avenue Christian 12

10. Athens Academy 11

11. Claxton 10

11. Bacon County 10

11. Wesleyan 10

12. Pelham 9.5

13. Bryan County 5

13. Washington-Wilkes 5

13. Savannah Country Day 5

13. Mt. Paran Christian 5

13. Treutlen 5

14. Johnson County 4

14. Bowdon 4

14. Central, Talbotton 4

14. Holy Innocents’ 4

15. Providence Christian 3

15. Brookstone 3

15. Wheeler County 3

15. Landmark Christian 3

16. Jenkins County 2

16. Terrell County 2

17. Turner County 1

Classification: AA

 

3200 METER RUN

Place Name School Time Points

1 Ian Edwards Jordan (5-AA) 9:57.730 10

2 J.B. Box Calhoun (7-AA) 10:12.160 8

3 Kyle James Lovett (6-AA) 10:12.210 6

4 David Daniel Thomasville (1-AA) 10:24.660 5

5 Nick Bryant Henry County (4-AA) 10:32.740 4

6 Davis Trexler McIntosh County Academy (2-AA) 10:34.440 3

7 William Barber Westminster (6-AA) 10:35.090 2

8 Anthony Jones Bleckley County (3-AA) 10:39.610 1

9 Rhett Anderson Benedictine (2-AA) 10:46.090 0

10 Jorge Diaz Banks County (8-AA) 10:46.490 0

11 Brock Shanks Rockmart (7-AA) 10:55.560 0

12 Napoleon Scott Screven County (3-AA) 11:00.910 0

13 Josh Holloway Oglethorpe County (8-AA) 11:07.500 0

14 Kevin Kidd Heard County (5-AA) 11:29.230 0

15 Danny Shaw Southwest (4-AA) 11:40.320 0

 

Team Results

1. Westminster 38

2. Screven County 33

3. Lovett 16

3. Greater Atlanta Christian 16

4. Jordan 15

5. Southwest 14

5. Gordon Central 14

5. Jefferson 14

5. Chattooga 14

6. Calhoun 13

6. Swainsboro 13

7. East Jackson 11

7. Tattnall County 11

8. Blessed Trinity 10

9. Central, Macon 8

10. Thomasville 7

11. McIntosh County Academy 6

11. Pepperell 6

12. Charlton County 5

12. Sonoraville 5

12. Oglethorpe County 5

13. North Oconee 4

13. Bleckley County 4

13. Lamar County 4

13. Brooks County 4

13. Henry County 4

13. Rockmart 4

14. Northeast 3

15. Banks County 2

15. Crawford County 2

15. Macon County 2

16. Fitzgerald 1

16. Heard County 1

16. Buford 1

16. Mitchell County 1

16. Appling County 1

Classification: AAA

 

3200 METER RUN

Place Name School Time Points

1 Cody Barger North Hall (7-AAA) 9:31.910 10

2 Nathan Vassey Woodward Academy (4-AAA) 9:36.810 8

3 Nolan Clark North Hall (7-AAA) 9:48.900 6

4 Charlie Sparks Columbus (2-AAA) 9:52.260 5

5 Nabil Hamid Druid Hills (5-AAA) 9:55.150 4

6 Joe Cromer Eagle’s Landing (4-AAA) 9:57.510 3

7 David Cassidy Richmond Hill (3-AAA) 10:03.800 2

8 Sherrard Rod Thomas Kendrick (2-AAA) 10:08.170 1

9 Jake Bradley Lakeview-Ft. Oglethorpe (6-AAA) 10:11.240 0

10 Rashawn Tanner Washington County (3-AAA) 10:12.030 0

11 Andrew Ely Oconee County (8-AAA) 10:19.680 0

12 Jacob Mobbs Carrollton (6-AAA) 10:22.120 0

13 Jesse Yeomans Perry (1-AAA) 10:22.900 0

14 James Dwyer Dunwoody (5-AAA) 10:34.520 0

15 Ethan Alexander Elbert County (8-AAA) 10:37.520 0

16 Labarron Simmons Dougherty (1-AAA) 10:43.710 0

 

Team Results

1. North Hall 34

2. Westover 26

3. Woodward Academy 24

4. Burke County 23.5

5. Flowery Branch 20

6. Dunwoody 18

7. Druid Hills 16

8. Elbert County 15

9. Monroe 14

10. St. Pius X 11

10. Columbus 11

11. Gainesville 10.5

12. Riverwood 10

12. Spalding 10

13. West Forsyth 9

13. Carrollton 9

14. Carver, Columbus 8

15. Oconee County 6

15. Mary Persons 6

15. Pickens 6

16. Liberty County 5

17. Washington County 3.5

18. Eagle’s Landing 3

18. Richmond Hill 3

18. Shaw 3

19. LaFayette 2

19. Lakeview-Ft. Oglethorpe 2

19. Eastside 2

20. Kendrick 1

21. LaGrange .5

 

Classification: AAAA

3200 METER RUN

Place Name School Time Points

1 Cameron Reed Alexander (5-AAAA) 9:46.230 10

2 David Connolly Marist (6-AAAA) 9:51.320 8

3 Bsrat Gide Tucker (6-AAAA) 9:57.620 6

4 Jake Hudson Heritage, Conyers (8-AAAA) 10:02.640 5

5 Ben Shippey Rome (7-AAAA) 10:05.690 4

6 Carl Eifert McIntosh (5-AAAA) 10:09.860 3

7 Atom Young Lakeside, Evans (3-AAAA) 10:10.940 2

8 Matt Weiden Sequoyah (7-AAAA) 10:12.240 1

9 Brad Boyd South Effingham (2-AAAA) 10:12.250 0

10 Mike Wooten Jones County (1-AAAA) 10:38.640 0

11 Roderick Byars Stockbridge (4-AAAA) 10:44.190 0

12 Kenny Brooks Loganville (8-AAAA) 10:44.900 0

13 Cameron Reeves Mt. Zion, Jonesboro (4-AAAA) 10:50.130 0

14 Steven Hubbard Evans (3-AAAA) 11:04.060 0

15 Brandon Jackson Statesboro (2-AAAA) 11:18.010 0

16 Jacob Kennedy Lee County (1-AAAA) 11:40.730 0

 

Team Results

1. McIntosh 36

2. Marist 21

2. Alexander 21

2. Northwest Whitfield 21

3. Wayne County 18

4. Tucker 16

5. Statesboro 14

6. Heritage, Conyers 13

7. Cedar Shoals 11

8. Miller Grove 10

8. Northgate 10

8. Thomas Co. Central 10

9. Jonesboro 8

9. Jones County 8

10. Habersham Central 7.5

11. Rome 7

12. Griffin 6.5

13. Winder-Barrow 6

13. Villa Rica 6

13. Apalachee 6

13. Rockdale County 6

14. Hardaway 5

14. Hillgrove 5

14. Sandy Creek 5

14. Ware County 5

15. Bainbridge 4

15. Dutchtown 4

15. Starr’s Mill 4

16. Whitewater 3

16. Woodland, Cartersville 3

17. Salem 2

17. Lee County 2

17. Lakeside, Evans 2

18. Alcovy 1

18. Hiram 1

18. Southwest DeKalb 1

18. Americus-Sumter 1

18. South Effingham 1

18. Sequoyah 1

 

Classification: AAAAA

 

3200 METER RUN

Place Name School Time Points

1 Tyler Anyan Brookwood (8-AAAAA) 9:21.990 10

2 Brian Detweiler Parkview (8-AAAAA) 9:22.010 8

3 Obiandu Igwe Marietta (5-AAAAA) 9:23.880 6

4 Mark Hirons Marietta (5-AAAAA) 9:36.490 5

5 Robert Fensterer Peachtree Ridge (7-AAAAA) 9:37.660 4

6 Taylor Snyder Greenbrier (2-AAAAA) 9:37.720 3

7 Blake Kennedy Alpharetta (6-AAAAA) 9:41.890 2

8 Austen Gutierrez Lassiter (6-AAAAA) 9:44.770 1

9 Daniel Winters Norcross (7-AAAAA) 9:55.780 0

10 Sony Prosper Union Grove (2-AAAAA) 10:00.690 0

11 James Lee Chapel Hill (4-AAAAA) 10:07.990 0

12 Hunter Honeycutt Tift County (1-AAAAA) 10:23.210 0

13 David Lueck Chapel Hill (4-AAAAA) 10:33.410 0

14 Kasib Abdulah Houston County (1-AAAAA) 10:45.760 0

15 Drew Powell Camden County (3-AAAAA) 11:43.470 0

16 Anthony Motley Bradwell Institute (3-AAAAA) 11:46.540 0

 

Team Results

1. Parkview 47

2. Mill Creek 36

3. Grayson 31.5

4. M. L. King 16

5. Marietta 11

6. Mundy’s Mill 10

6. Lovejoy 10

6. Brookwood 10

6. Walton 10

7. North Cobb 9

8. Wheeler 8

8. Dacula 8

8. Douglass, Atlanta 8

9. Woodstock 7

10. Chapel Hill 6.5

11. Bradwell Institute 6

11. North Forsyth 6

11. Greenbrier 6

11. East Paulding 6

11. Riverdale 6

12. Lassiter 5

12. Groves 5

12. Norcross 5

12. Peachtree Ridge 5

13. Alpharetta 4

13. South Forsyth 4

13. East Coweta 4

13. Camden County 4

14. Shiloh 3

14. Luella 3

14. Kell 3

14. Lowndes 3

15. Redan 2

15. Valdosta 2

16. Windsor Forest 1

16. Warner Robins 1

Comments are closed.